Seznam.cz

Nový iPad Pro s M1: Prvotřídní tablet s dechberoucím výkonem

Nový iPad Pro 2021
Zdroj: Apple.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 2 roky

Apple letos představil nový iPad Pro, který se pyšní čipem M1 a mini-LED displejem. Díky novým funkcím se tablet posouvá na zcela novou úroveň, což ocení především profesionálové. Rozhodně ale tento kousek není pro každého. Co od něj můžeme očekávat?

iPad Pro a jeho další evoluce

V posledních letech si stále větší pozornost získává iPad Pro. Tento prémiový tablet je primárně určen pro profesionály, kterým nabízí slušný výkon, rozsáhlé možnosti využití a precizní zpracování. Mezi jablíčkáři se navíc poměrně dlouhou dobu hovořilo o příchodu nové generace se zajímavými změnami. S tou se Apple pochlubil letos v dubnu, kdy tuto novinku konečně odhalil a potěšil tím nejednoho fanouška. Vybrat si pak můžete ze dvou velikostních variant. iPad Pro je totiž k dostání ve verzi s 11″ a 12,9″ displejem. Nutno však podotknout, že tentokrát se nenachází rozdíl jen v rozměrech a váze, k čemuž se ještě dostaneme. Obě verze jsou již nyní v prodeji.

Změny, které potěší

Pravděpodobně málokdo očekával, že Apple letošní generaci iPadu Pro osadí stejným čipem, který pohání například MacBook Air a 13″ MacBook Pro. Řeč je samozřejmě o opěvovaném čipu M1. Díky tomu si tablet obrovsky polepšil na straně výkonu a není tedy žádným tajemstvím, že jde o doposud nejvýkonnější iPad vůbec. Přesně proto produkt primárně cílí na profesionály, kteří dokáží jeho potenciál využít na maximum.

Tablet, který skrývá výkon počítače.

Stejně jako u loňského iPhonu 12 Apple i nyní vsadil na podporu 5G. Tablet dokáže pracovat s oběma pásmy, tedy s Sub-6 GHz i mmWave. Nutno však upozornit, že například u nás není technologie 5G ještě tak rozšířená a z důvodu slabého pokrytí ji lze využít jen v některých městech. S tím souvisí i standard Wi-Fi 6, což uživatelé ocení především v budoucnu, kdy se budou moci připojit k nejrychlejší bezdrátové Wi-Fi síti. Zajímavou novinkou je také příchod Thunderbolt portu v rámci dosavadního rozhraní USB-C. Právě Thunderbolt má propustnost až 40 Gb/s , takže dokáže zajistit bleskurychlý přenos souborů a připojení nejrůznějších periferií, a to včetně profesionálního displeje Pro Display XDR.

Do přední TrueDepth kamery ještě přibyl nový, ultraširokoúhlý objektiv s 12 MP, který iPad Pro využívá k funkci Centre Stage. Tato novinka úzce souvisí s čipem M1, jenž dokáže automaticky detekovat uživatele a ve spolupráci se zmiňovanou kamerou drží scénu neustále zaostřenou přímo na něj. Jedná se tak o zajímavé řešení reflektující potřeby dnešní doby, kdy se z důvodu globální pandemie stále více lidí spojuje právě prostřednictvím on-line prostoru. Funkce najde své využití i v případě nejrůznějších prezentací.

Rozdíl mezi 11″ a 12,9″ iPadem Pro

Jak už jsem zmínil výše, tentokrát se 11″ a 12,9″ varianta neliší pouze v rozměrech. Když jsme si výše popisovali novinky, záměrně jsem vynechal displej, který je mnohými jablíčkáři dokonce považován za jedno z nejlepších vylepšení vůbec. Apple větší, tedy 12,9″ verzi, osadil mini-LED displejem s označením Liquid Retina XDR a značně tak posunul jeho kvalitu zobrazení kupředu. Přináší totiž benefity OLED panelů, aniž by trpěl na pověstné vypalování pixelů. Obecně se dá říct, že černá je podstatně černější a došlo ke zvýšení maximálního možného jasu i zlepšení kontrastního poměru.

V čem se tedy displeje odlišují?

Rozdíl mezi displejem 11" a 12,9" iPadu Pro

 iPad Pro 11"iPad Pro 12,9" s Liquid Retina XDR
TechnologieIPSIPS
Typ podsvíceníLED2D mini-LED
Rozlišení2388 x 1668 px s 264 PPI2732 x 2048 px s 264 PPI
Kontrastní poměrneuvedeno1 000 000:1
ProMotion
Široký barevný rozsah (P3)
True Tone

Právě displej je tím hlavním rozdílem mezi těmito dvěma variantami, který přímo ovlivňuje i cílovou skupinu zařízení. Zatímco po menší verzi lidé sáhnou především kvůli kompaktním rozměrům a nižší váze, tak tu větší zvolí z důvodu, kdy potřebují větší plochu pro již profesionálnější práci. Řeč je v tomto směru například o úpravě fotografií, 4K HDR videa s Dolby Vision, kreslení a řadu dalších.

Pro koho je iPad Pro určený

Nejednou zde bylo zmíněno, že je iPad Pro určen pro profesionálnější práci. Jestliže tedy hledáte tablet na pouhé brouzdání internetem a psaní e-mailů, iPad Pro nedokážete plně využít a dobře vám poslouží i levnější iPady. Tento kousek je primárně určen nejen pro práci s fotografiemi či videem, ale skvěle usnadní práci i nejrůznějším umělcům či studentům. Na druhou stranu je nutné počítat s jednou limitací. Tou je samozřejmě operační systém iPadOS. Ačkoliv iPad Pro nabízí výkon stejný jako zmiňovaný Mac, tak funguje operační systém funguje odlišně a nepodporuje desktopové programy. A s multitaskingem si zkrátka neporadí tak dobře.

Jestli váháte, zdali si máte pořídit 11″, anebo 12,9″ variantu, je to poměrně jednoduché. Nejprve si musíte uvědomit, jak zařízení vlastně plánujete používat a co od něj vyžadujete. Pro někoho je například důležité, aby byl tablet především kompaktní a lehce se přenášel, ale přesto nabízel prvotřídní možnosti, což platí především u studentů. V takovém případě tedy vítězí 11″ verze. Jestliže ale iPad Pro příliš často přenášet nebudete, věnujete se multimédiím, tvorbě obsahu a potřebujete mít ten nejlepší možný obraz, tak koupí větší varianty určitě špatně neuděláte.

Konkurence

O největší konkurenci iPadu Pro se stará dlouholetý rival Microsoft se svou řadou Surface. Produkty z této řady totiž nabízejí něco, co bohužel profesionální tablet od Applu nemá operační systém pro počítače. Ačkoliv iPad Pro nabízí neuvěřitelný výkon, stále se jedná o tablet. Na druhé straně například Microsoft Surface Pro 7 funguje jako takzvané 2v1 zařízení. Díky přítomnosti procesoru Intel a systému Windows dokáže spustit prakticky jakoukoliv plnohodnotnou aplikaci, která je dostupná pro PC.

Příslušenství

Určitě také nesmíme zapomenout na příslušenství. Pokud totiž plánujete koupi iPadu Pro a chtěli byste využít maximální potenciál zařízení, tak se bez něj zkrátka neobejdete. Mezi dvě nejzákladnější položky se proto řadí dotykové pero Apple Pencil 2 s podporou gest a klávesnice. U té si navíc můžete vybrat z hned několika variant, kterým kraluje Magic Keyboard (varianta pro 11″ a pro 12,9″) s integrovaným Trackpadem. Oblíbená je ale také Smart Keyboard Folio (varianta pro 11″ a pro 12,9″). S pomocí zmiňovaného pera si lze skvěle usnadnit každodenní používání tabletu, kdy téměř bez odezvy můžete kreslit či psát.

Zobrazit nabídku všech iPadů

Kde koupit nový iPad Pro

Apple iPad Pro 12,9" 2021

Apple iPad Pro 12,9" 2021

od  

Apple iPad Pro 11" 2021

Apple iPad Pro 11" 2021

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také