Seznam.cz

iPad Pro (2022): Nejvýkonnější tablet s cenovkou, která nepotěší

Apple-iPad-Pro-Magic-Keyboard-M2-hero-2up-221018
Zdroj: Apple.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 3 měsíce

Dlouhé čekání na novou generaci nejvybavenější modelové řady tabletů od Applu je u konce. Ve druhé polovině října totiž kalifornský gigant - trochu nezvykle prostřednictvím tiskové zprávy - představil nový iPad Pro. Už samotná forma oznámení ale předznamenává, že novinek je pomálu. Které to jsou?

V hlavní roli výkon

Zatímco designově se nové iPady Pro od loňské generace nezměnily a totéž platí třeba i pro kvalitu reproduktorů, displej či rozměry, z hlediska výkonu opět urazily kus cesty vpřed. Apple se u nich totiž rozhodl dle očekávání nasadit nejvýkonnější základní čipset řady M ve formě Apple M2. Ten si svou premiéru odbyl na začátku roku jako srdce pro MacBook Air a 13” MacBook Pro. Bylo proto otázkou času, kdy si najde cestu do iPadů Pro. Co to znamená? Především pořádnou nálož výkonu navíc. Z hlediska CPU si díky novému čipsetu iPady Pro mezigeneračně polepší o velmi slušných 15 %, v případě GPU pak dokonce o více než 35 %. Vskutku extrémního zrychlení se pak dočkala i paměť – Apple M2 totiž nabízí až 100 GB/s šířku pásma paměti, což je jen pro zajímavost o polovinu více než kolik zvládá M1. Na nízkou rychlost si tedy uživatelé rozhodně stěžovat nebudou, což Apple demonstruje tvrzením, že překódování ProRes videa je na nových iPadech Pro M2 oproti předešlé generaci až třikrát rychlejší. 

Rychlost ruku v ruce s komfortem 

Zajímavé novinky se u iPadů Pro (2022) dočkala také Apple Pencil 2. generace, byť je třeba dodat, že se zřejmě jedná jen o softwarovou záležitost. Apple totiž dokázal vylepšit propojení iPadu Pro a Apple Pencil vylepšit tak, že je nově jeho chytrá tužka “rozpoznatelná” již ve chvíli, kdy se ocitne alespoň 12 milimetrů nad displejem. Díky tomu jej lze s trochou nadsázky ovládat bezdotykově. Po přiblížení hrotu Apple Pencil k displeji se na něm ještě před přiložením objeví bod, který značí místo, kam hrot tužky dopadne. Díky tomu by se měla zvýšit celková přesnost využívání Apple Pencil, což je zejména pro grafiky zajímavá informace. Detekce blížícího se hrotu Apple Pencil však bude využitelná i běžnými uživateli. Apple totiž v propagačních materiálech láká na nejrůznější interakce v rámci iPadOS, které je schopno právě přiblížení zaktivovat. Ať už se jedná o rozostření určitého prvku či naopak převod psaného textu na digitální, systém zkrátka nově dokáže daleko lépe interagovat s uživatelem. 

Skutečně velký kus cesty ušly letošní iPady Pro i z hlediska Wi-Fi připojení. Uživatelé se v tomto směru dočkají Wi-Fi 6E, která internetové připojení na iPadech mezigeneračně zrychlí na dvojnásobek. Jen k tomu tedy budete potřebovat výkonný router, který podporuje tentýž standard. 

Cena, která nepotěší 

Nová generace iPadů Pro toho přináší na první pohled relativně málo, Apple se u ní zaměřil spíše “jen” na mírné zdokonalení té předchozí. Bohužel, i za toto málo si nechá kalifornský gigant královsky zaplatit. Za základní 11” model, který mimochodem stále disponuje jen Liquid Retina displejem (tedy jinými slovy klasickým LCD) či základním 128 GB úložištěm totiž zaplatíte 25 990 Kč a nejvyšší konfigurace pak vychází na 63 490 Kč. Co se týče 12,9” modelu s mini led displejem, ten vychází v základu na 35 490 Kč, maximální konfigurace pak stojí těžko uvěřitelných 72 990 Kč. Loni přitom 11” iPady Pro stály v základu 22 990 Kč, v maximu pak 57 790 Kč. U většího modelu si zase bylo potřeba připravit minimálně 30 990 Kč, maximálně pak 65 790 Kč. Ceny tedy meziročně vzrostly opravdu výrazně, což však lze připsat z velké části také současné ekonomické situaci ve světě a zejména pak inflaci. Ta se ostatně projevila i při představení nových iPhonů 14 (Pro) a bylo tedy víceméně jasné, že ani iPady nemohou uniknout zdražení. Co se pak týče startu prodejů, ten je naplánován na středu 26. října. 

Zobrazit celou nabídku tabletů

Kde koupit iPad Pro 2022

Apple iPad Pro 11" 2022

Apple iPad Pro 11" 2022

od  

Apple iPad Pro 12,9" 2022

Apple iPad Pro 12,9" 2022

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také