Seznam.cz

iPad 10 představen: V hlavních rolích „nový“ design, USB-C a výrazné zdražení

Apple-iPad-10th-gen-lifestyle-221018
Zdroj: Apple.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 3 měsíce

Zatímco v posledních letech uváděl Apple novou generaci základních iPadů na zářijové Keynote, letos si jeho fanoušci museli počkat o dobrý měsíc déle. To se však oproti předešlým rokům skutečně vyplatilo, jelikož se kalifornský gigant vytasil s největší předělávkou základní modelové řady za dlouhou dobu. Co nového tedy iPad 10 přináší?

Nový iPad 10 se v první řadě dočkal velkého redesignu, který jej zbavil Home Buttonu i širokého horního a spodního okraje displeje. Novinka se tak designově shoduje s iPady Pro, iPad Air či iPad mini, což znamená především nasazení souměrných, relativně tenkých rámečků kolem displeje či ostrých hran. Čtečka otisků prstů Touch ID se pak přesunula z Home Buttonu do Power Buttonu, tedy na stejné místo jako u iPadů Air a mini. 

Displej a rozměry

Novinka se dočkala Liquid Retina displeje s úhlopříčkou 10,9”, rozlišením 2360 x 1640 pixelů či jasem 500 nitů, což jsou mimochodem hodnoty, kterými disponuje i dražší iPad Air. Od něj se však iPad 10 2022 liší absencí podpory širokého barevného gamutu P3 či laminací displeje, kvůli čemuž je novinka také o necelý milimetr tlustší. Její rozměry jsou tak 248,6 x 179,5 x 7 milimetrů, a to při 477 gramech v případě WiFi verze a 481 gramech v případě WiFi + Cellular verze. Co se týče dalších novinek, mezi ty nejvýznamnější patří bezesporu absence Lightning portu a jeho nahrazení modernějším a univerzálnějším USB-C, nebo třeba zrušení 3,5 mm jack konektoru, čímž Apple uzavřel etapu přítomnosti portu na jeho mobilních zařízeních – vyjma iPadu 9, který nadále setrvává v nabídce. 

Apple Pencil a klávesnice

S nasazení USB-C se nicméně pojí jedna zvláštnost, která se Applu nepovedla. Doposud totiž platilo, že s přechodem z Lightningu na USB-C a tedy i změnou zaoblených hran na ostré měnil Apple u iPadů i podporu Apple Pencil z první na druhou generaci. Zatímco první generace se totiž nabíjí přes Lightning, druhá bezdrátově přes magnetickou hranu tabletu. To se však u iPadu 10 překvapivě nestalo a zařízení tak i nadále podporuje pouze Apple Pencil 1. generace, kterou ale přes jeho konektor nenabijete. Místo toho k ní bude Apple nově přibalovat speciální USB-C/Lightning adaptér, kterým půjde Apple Pencil nabít pomocí kabelu. Dalším příslušenstvím pro iPad 10 bude nová klávesnice Smart Keyboard Folio, která je osazená trackpadem a umožní využívat iPad jako notebook. Zde ale platí, že nová klávesnice bude použitelná pouze pro iPad 10 a to právě kvůli o chlup větší šířce než u iPadu Air. Místo univerzálnějších řešení se tak příslušenství Apple čím dál více váže ke konkrétním produktům, což je škoda.

Výkon a konektivita

iPad 10 ušel obrovský kus cesty na poli bezdrátové konektivity, jelikož začal nově (u Cellular verze) podporovat 5G sítě. Upgradem ale prošel třeba i WiFi modul, který nově podporuje WiFi 6E. Ta je schopná za ideálních podmínek dosahovat při stahování až 2,4 Gb/s. Srdcem „desítky“ je pak procesor Apple A14 Bionic, který se i přes své stáří řadí stále mezi naprostou špičku v mobilním světě. Jen pro zajímavost, oproti předešlé generaci je tento čipset o dobrou pětinu rychlejší, což by měli uživatelé pocítit třeba i při pouhém procházení operačního systému. 

Přední kamera

Přestože se může nový iPad v lecčem oprávněně jevit jako recyklát, minimálně v jedné věci se jedná o inovativní kousek, kterým Apple začal psát novou historii. „Desítka“ totiž přináší jako vůbec první iPad přední kameru umístěnou nikoliv v horním rámečku, ale v rámečku na pravé straně displeje. Díky tomu tak budou nyní videohovory vykonávané při umístění tabletu v režimu na šířku uživatelsky přívětivější, jelikož budou probíhat podobně jako z notebooků. Apple se navíc chlubí tím, že u novinky nasadil velmi kvalitní mikrofonní soustavu, která by měla zajistit křišťálově čistý záznam hlasu.

Cena iPad 10 2022 a dostupnost

Nové iPady 10. generace se sice na první pohled jeví jako takřka dokonalá zařízení pro běžné uživatele, mají však jeden podstatný háček, a tím je cena. I vinou vysoké inflace v Evropě se totiž Apple rozhodl, že oproti předešlé generaci poměrně výrazně podraží, kvůli čemuž je tak třeba počítat s tím, že v základu se 64 GB úložištěm za novinku zaplatíte 14 490 Kč. Cena předchozí generace byla v době uvedení modelu a při stejné konfiguraci o bezmála 4500 korun nižší.  Co se pak týče nejvyšší konfigurace se 256 GB úložištěm a podporou 5G, která je stejně jako v předešlých letech volitelná, přichystejte si 23 490 Kč, což je částka, za kterou pořídíte 11″ iPad Pro 2021 s procesorem M1 (i když s nižší, 128gigabajtovou pamětí a bez 5G). Tablet je k dostání v modré, stříbrné, žluté a růžové barevné varianty, a to od středy 26. října.

Zobrazit celou nabídku tabletů

Kde koupit iPad 10 2022

Apple iPad 10,9" 2022

Apple iPad 10,9" 2022

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také