Seznam.cz

Instantní fotoaparáty: Pro koho jsou a jaké mají výhody?

Polaroid
Zdroj: Unsplash.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 10 měsíců

Zatímco klasické kompakty a částečně i zrcadlovky či bezzrcadlovky jsou čím dál častěji nahrazovány smartphony, jednu kategorii fotoaparátů (zatím) neohrožují. Jsou jí instantní fotoaparáty, pro které se vžilo taktéž označení “polaroidy” kvůli stejnojmenné firmě, která byla v minulosti jejich průkopníkem. Co jsou ale vlastně polaroidy zač a pro koho jsou vhodné?

Co jsou instantní fotoaparáty?

Jak již napovídá samotný název, instantní fotoaparáty jsou zařízení, které po vyfocení dokáží fotku rovnou i vytisknout na speciální fotopapír, který se v nich ukrývá. V jakých rozměrech fotka bude a v jakých barvách se natiskne, už pak závisí vyloženě na modelu, kterým je pořízena. 

Digitální a analogové polaroidy

V současné době lze na trhu sehnat instantní fotoaparáty hned od několika výrobců s tím, že na výběr je ze dvou hlavních modelů – z digitálních a analogových. Říci, který model z této dvojice je lepší nelze, jelikož každý má svá pro i proti. Analogovému hraje do karet zejména jeho jednoduchost, kdy víceméně stačí doplňovat papír pro tisk fotky a mačkat spoušť. Nevýhodou je pak to, že se tímto stylem tiskne každičká fotka, která je zachycena a ve výsledku má tak člověk v kapse kromě povedených i ty nepovedené. Na druhou stranu je však právě v tomto stylu focení to pravé polaroidové kouzlo, i když se spotřebou materiálu může prodražit.

Co se týče digitálních polaroidů, velmi zjednodušeně řečeno by se dalo říci, že ty vlastně pravými polaroidy nejsou. Vzhledem ke spoustě možností úprav, promazání a tak podobně se totiž ve své podstatě jedná spíš o klasické digitální kompakty kombinované s tiskárnou fotografií. Nutno říci, že  díky tomu lze vcelku slušně ušetřit, jelikož si člověk vytiskne jen ty fotky, které se mu vážně líbí a které tedy stojí za to. Jednoduchost klasického polaroidu je ale ta tam a je proto na zvážení, zda už nedává větší smysl místo digitálního polaroidu zakoupit spíše mobilní tiskárnu a propojit jí například právě se smartphonem či kompatibilním fotoaparátem. 

Kvalita fotogafií

Zajímá-li vás kvalita snímků z analogového polaroidu v porovnání s digitálním, ta se odvíjí model od modelu. Sehnat lze jak prvotřídní kousky z obou kategorií, tak i modely, které z hlediska kvality moc smysl nedávají. Na různých fotografických fórech a diskuzích se nicméně poměrně často opakuje názor, že analogové modely zvládají lépe fotit za zhoršených světelných podmínek a jejich celková kvalita obrazu je alespoň okem profesionála lepší. Podobné rady je ale třeba vždy brát s určitým odstupem a produkt vybírat jen a pouze s ohledem na vaše preference.

Jednorázové vs opakovaně použitelné

Kromě digitálních a analogových polaroidů lze tyto fotoaparáty rozdělit na jednorázové a opakovaně využitelné s tím, že jednorázové lze logicky využít jen do vyčerpání jejich náplně, zatímco do opakovaně využitelných lze materiál doplňovat dle libosti. Od typu se pak logicky odvíjí i cena, kdy jednorázové polaroidy jsou o poznání levnější než modely opakovaně využitelné. Jakákoliv další rozdělení jsou pak již spíše detaily. Vybírat lze například z polaroidů napájených tužkovými bateriemi, nebo nabíjecími akumulátory, či z fotoaparátů nabízejícími ostření z různých vzdáleností. Stejně jako v předešlých případech se tedy jedná o věci točící se jednoznačně kolem preferencí daného uživatele.

Polaroid
Zdroj: Unsplash.com
Polaroidy jsou u dětí velmi oblíbené. Každičkou fotku mají totiž hned v ruce i fyzicky.

Pro koho jsou ideální

Vzhledem k funkčnosti polaroidů je asi každému jasné, že je nelze v žádném případě označit za univerzální fotoaparáty, ba právě naopak. Jejich využitelnost je totiž relativně úzká a zalíbení v nich najde proto nepříliš velká skupina uživatelů. Pravdou však je, že tam, kde své uplatnění najdou, jsou za hvězdy. Skvěle se hodí například na různé akce, na kterých se chtějí jejich účastníci zvěčnit a rovnou si odnést svou fotku domů. V takovém případě stačí de facto jen zajistit dostatek fotopapíru a polaroid už zvládne vše sám. Polaroidy jsou skvělé i pro milovníky vytváření různých fotodeníčků a tak podobně, jelikož těm velmi usnadní jejich “práci”. Fotky totiž rázem nebude nutné vyvolávat, ale bude je stačit jen zařadit do alba či na nástěnku. A konečně – jedná se o ideální volbu pro milovníky jednoduchého focení se vším všudy – tedy například pro méně technicky zdatné uživatele či děti. Mít fotku fyzicky prakticky hned v ruce po jejím vyfocení je totiž zkrátka nesmírně komfortní. 

Kde zakoupit polaroidy

Polaroid Now

Polaroid Now

od  

Polaroid Go White

Polaroid Go White

od  

Fujifilm Instax Mini 11

Fujifilm Instax Mini 11

od  

Fujifilm Instax Mini 9

Fujifilm Instax Mini 9

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také