Seznam.cz

Představení iMacu 24″ s M1: Skvělý stroj do každé domácnosti

Apple iMac 24 M1 ve všech barvách
Zdroj: Apple.com
Pavel-Jelič
Pavel Jelič před 6 měsíci

Na letošní první Apple Keynote představil cupertinský gigant hned několik hardwarových novinek. Mezi tu nejvýraznější můžeme zajisté zařadit zbrusu nový 24" iMac s čipem M1. Ten se dočkal kompletního přepracování, a to jak z hlediska exteriéru, tak i z hlediska interiéru. Pojďme si o něm říci něco více.

Apple Keynote – Spring Loaded

Před několika týdny, konkrétně 20. dubna 2021, se konala vůbec první letošní Apple Keynote. Na těchto konferencích vždy Apple svým příznicům ukazuje, jaké novinky si pro ně přichystal – a je jedno, zdali se jedná o ty softwarové či hardwarové. Tato zmíněná Apple Keynote dostala název Spring Loaded, což můžeme do češtiny volně přeložit jakožto Nabité jaro. A pravdou je, že společnost s nakousnutým jablkem ve svém logu název vystihla naprosto přesně. Program byl opravdu nabitý a stejně nabité byly i samotné novinky, které Apple představil. Abychom byli konkrétní, tak kromě 24″ iMacu s M1 došlo k představení nového iPadu Pro, taktéž s čipem M1, společně s další generací Apple TV 4K, lokalizačními přívěšky AirTags a pár dalšími novinkami. Než se pustíme do „rozboru“ nového 24″ iMacu, tak si pojďme říci více o tom, co je to vlastně ten již několikrát zmíněný čip M1. Pro někoho, kdo se o Apple nezajímá, to totiž může být španělská vesnice.

Co je to čip M1?

Apple M1 je čip navržený samotným Applem, který si jej nechává vyrábět u světoznámé společnosti TSMC. Tyto čipy jsou založené na architektuře ARM, stejně jako čipy A-series, které jsou již po dobu více než jedné dekády součástí iPhonů (a iPadů). Čipy M1 jsou součástí aktuálně nejnovějších počítačů od Applu. Vůbec poprvé se čip M1 objevil v MacBooku Air, 13″ MacBooku Pro a Macu mini, a to na konci minulého roku. Kalifornský gigant u těchto zařízení původně využíval procesory Intel a k přechodu na vlastní čipy se rozhodl hned z několika zásadních důvodů. Společnost Intel například nestíhala plnit různé termíny pro dodávky procesorů a tak trochu s vývojem usnula na vavřínech. Apple tak díky vlastním čipům, které nazývá Apple Silicon, nemusí být na nikom závislý a vše si určuje sám. K přechodu všech jablečných počítačů na čipy Apple Silicon by mělo dojít zhruba do jednoho roku.

Infografika k čipu Apple Silicon M1
Zdroj: Apple.com
Čip M1 a jeho vlastnosti a přednosti.

Nový 24″ iMac je tady

Jak už bylo nakousnuto výše, v rámci tohoto článku se budeme věnovat novému 24″ iMacu s čipem M1, na kterém běží operační systém macOS. Ke spuštění prodejů tohoto stroje došlo teprve nedávno, konkrétně 21. května 2021, tedy měsíc a jeden den od samotného představení. V základní verzi pohání nový 24″ iMac čip M1 s 8jádrovým CPU a 7jádrovým GPU. K tomu získáte SSD úložiště o velikosti 256 GB, 8 GB jednotné paměti RAM, dva Thunderbolt / USB 4 porty a 4.5K displej s rozlišením 4480 x 2520 pixelů při 218 pixelech na palec. Tento základní model vychází na 37 990 korun. Pořídit si ale můžete i dražší model, popřípadě si můžete vytvořit vlastní vrcholnou konfiguraci – ta nejdražší s M1 (8jádrové CPU a 8jádrové GPU), SSD úložištěm o velikosti 2 TB, 16 GB jednotné paměti RAM, dvěma Thunderbolt / USB 4 a dvěma USB 3 porty vychází na téměř 74 tisíc korun.

Specifikace 24" iMacu

ČipApple M1
Počet jader CPU8 jader
Počet jader GPUaž 8 jader
RAM - jednotná paměťaž 16 GB
SSD - úložištěaž 2 TB
Displej24" 4.5K Retina
Rozlišení displeje4480 x 2520 pixelů při 218 PPI
Maximální jas500 nitů
Barvymodrý, zelený, růžový, stříbrný + žlutý, oranžový a fialový (dražší varianta)
Přední kameraFaceTime HD s rozlišením 1080p a ISP
Ethernetaž gigabitový
Reproduktory6, podpora Dolby Atmos
Mikrofony3, studiová kvalita
Konektivita2x Thunderbolt / USB 4 + 2x USB 3 (dražší varianta)
Bezdrátová rozhraníWi-Fi 6 a Bluetooth 5.0
Rozměry (ŠxVxT)54,7 x 46,1 x 14,7 cm
Hmotnost4,46 kg
Cenaod 37 990 Kč

Zaujme barvami a designem

Kompletního přepracování se kromě útrob dočkal také exteriér. Ještě před několika týdny vypadala definice iMacu následovně: all-in-one počítač od Applu, určený pro rodinu i profesionály, s legendárním stříbrným (či tmavě šedým) hliníkovým designem. Takhle si jej představil prostě každý – a ono se není čemu divit, jelikož design nebyl prakticky žádným způsobem pozměněný po dobu celých 14 let, tedy od roku 2007, kdy vyšel iMac s označením „Aluminium“. S příchodem 24″ iMacu s M1 se ale definice změnila. Stále se tedy jedná o all-in-one počítač vyhotovený z hliníku, tentokrát ale hraje až sedmi různými barvami. V případě barevnosti se Apple inspiroval u iMacu G3 z roku 1998, jenž taktéž nabízel mnoho zbarvení.

Světlé rámečky okolo displeje a tzv. brada

Při představení nového 24″ iMacu se příznivci společnosti Apple rozdělili na dva tábory. V tom prvním se nachází takoví jedinci, kterým se nový design více než zamlouvá a jsou rádi za to, že se konečně dočkali skvělých změn. Součástí druhého táboru jsou pak takoví lidé, kterým nový vzhled přijde dětský, neprofesionální a jednoduše nevyhovující. Terčem kritiky se stávají především dvě věci – světlé rámečky okolo displeje a prázdná část ve spodní části těla, které se začalo nazývat „brada“. Jenže všechny tyto kroky mají relativně jednoduché vysvětlení. Co se týče zmíněné brady, tak právě v těchto místech se nachází veškeré komponenty nového iMacu. Ty tedy nejsou „roztahané“ po celém těle za displejem, ale nachází se pouze ve spodní části. I díky tomu je 24″ iMac oproti svému předchůdci o dost užší. V případě světlých rámečku je pak nutné si uvědomit, na koho Apple svůj nový 24″ iMac cílí.

Pro koho je tento stroj určený?

Hned na začátek je nutné zmínit, že nový 24″ iMac není určen pro profesionály, ale pro celou rodinu jakožto počítač do domácnosti. Apple takto nový 24″ iMac prezentoval na samotné Apple Keynote a pramení to také ze samotné barevnosti tohoto stroje, která by měla vyvolávat především optimismus. Vzhledem k tomu, že se nejedná o profesionální zařízení, tak je nutné, aby v domácnosti co možná nejvíce splynulo s okolními zdmi. Jedinců, kteří mají pokoj vymalovaný na černo, je jednoduše opravdu málo, a tak byly rámečky přebarveny na neutrální barvu, konkrétně na světle šedou, čímž dojde k lepšímu splynutí. Kromě toho se očekává, že celá rodina bude 24″ iMac využívat především ve dne, kdy jsou světlé rámečky při používání příjemnější.  V neposlední řadě by využitím černých rámečků u nových barevných variant vznikal velký kontrast, což není v tomto případě chtěné. Řadíte-li se tedy mezi profesionály, vyplatí se vám počkat na představení iMacu Pro, jenž bude mít zajisté rámečky okolo displeje tmavé.

Porovnání oficiálních variant 24" iMacu

 Základní variantaDruhá variantaTřetí varianta
ČipApple M1Apple M1Apple M1
CPU8jádrové8jádrové8jádrové
GPU7jádrové8jádrové8jádrové
SSD - úložiště256 GB256 GB512 GB
RAM - jednotná paměť8 GB8 GB8 GB
Konektivita2x Thunderbolt / USB 42x Thunderbolt / USB 4 + 2x USB 32x Thunderbolt / USB 4 + 2x USB 3
Ethernetnenígigabitovýgigabitový
Klávesnice v baleníMagic Keyboard bez Touch IDMagic Keyboard s Touch IDMagic Keyboard s Touch ID
Cena37 990 Kč43 990 Kč49 990 Kč

Zvládne uspokojit potřeby celé domácnosti

Ve výše uvedeném odstavci jsme si řekli, že 24″ iMac je zařízení určené do domácnosti. Po vyřčení této skutečnosti by si někteří jedinci mohli myslet, že je tento nový počítač od Applu jednoduše slabý, a že na něm nebude možné vykonávat složité činnosti. Věřte však, že je v tomto případě opak pravdou, protože čip M1 má výkonu na rozdávání. Ať už se tedy chystáte pracovat v kancelářských aplikacích, procházet web, pracovat v náročnějších grafických editorech anebo třeba sledovat film, tak si můžete být jistí, že vás 24″ iMac nezklame. Potit se může začít při práci a renderování videa v rozlišení 4K a větším, pořád se ale nejedná o nic nezvládnutelného. Při klasické a ne tolik náročné práci je navíc iMac zcela neslyšitelný, a to díky tichým ventilátorům, které provádí chlazení. Základní 24″ iMac má tento ventilátor jeden, všechny ostatní modely pak hned dva – na hlučnosti to nepoznáte, ale na vyšším výkonu ano.

Příslušenství

Mimo samotný 24″ iMacu najdete v balení také bohaté příslušenství. Kromě napájecího kabelu se jedná mimo jiné o bezdrátovou klávesnici Magic Keyboard a bezdrátovou myš Magic Mouse či bezdrátový trackpad Magic Trackpad (můžete si zvolit v konfiguraci). I tohle příslušenství se dočkalo přepracování, a to jak na poli tvaru, tak i barev. Nové příslušenství má o trochu více zakulacené rohy, samotné tělo klávesnice, myši či trackpadu pak sdílí barvu se zbarvením vybraného 24″ iMacu. Klávesy na klávesnici a horní část myši i trackpadu pak zůstává bílá. Magic Keyboard si pak můžete zakoupit také ve variantě s Touch ID namísto zamykacího tlačítka. Touch ID je snímač otisků prstů a můžete s ním jednoduše odemykat iMac, popřípadě se autorizovat na různých portálech, apod. Jedná se o funkci, na kterou se velmi jednoduše zvyká a z vlastní zkušenosti ji mohu doporučit všem.

Obsah balení počítače iMac 24 M1
Zdroj: Apple.com
Obsah balení 24" iMacu

Závěr

Nový 24″ iMac je opravdu skvělé zařízení, a to i z hlediska ceny – tedy pokud vezmete v potaz ceny ostatních produktů od Applu. Jen pro takové malé srovnání – za základní 24″ iMac zaplatíte téměř stejný finanční obnos jako za iPhone 12 Pro Max s větším úložištěm, popřípadě jako za 13″ MacBook Pro s procesorem M1. Hledáte-li perfektní zařízení do vaší domácnosti, které bude sloužit nejen vám, ale rovnou celé rodině, tak byste mohli nad 24″ iMacem uvažovat. Nabízí nadstandardní výkon, moderní design, který se hodí do každé domácnosti, a mnoho dalšího.

Kde koupit nový Apple iMac 24"

Apple iMac 24" 2021

Apple iMac 24" 2021

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Pavel-Jelič

Pavel Jelič

Redaktor

Primárně redaktor, sekundárně milovník informačních technologií. Zajímám se o webdesign a grafiku, život si nedovedu představit bez produktů od Applu a velmi blízko mám ke sportovním vozům. Rád se všeobecně věnuji novinkám v IT a poskytuji odborné poradenství.

Více článků od Pavla

Přečtěte si také