Seznam.cz

Frappé nebo zmrzlina aneb s kterými pomocníky se ochladíte i doma

ledove-napoje
Zdroj: Unsplash.com
Michaela-Zdenkova
Michaela Zdeňková před 4 měsíci

Léto je tu a s ním i dny plné pohody, smíchu a slunce. Jakmile ale teploty vyskočí nad 30 °C, hledáme všemožné prostředky, jak se alespoň na malou chvilku ochladit. My říkáme zmrzlina, chladivé café frappé, mrazivá ledová tříšť nebo osvěžující limonáda. A v tom ideálním případě, všechno pěkně vyrobené u vás doma.

V článku vám přinášíme několik tipů na praktické kuchyňské pomocníky – zrmzlinovače, frapovače či výrobníky a drtiče ledu, s kterými si rychle a jednoduše připravíte skvělé osvěžení. Užijte si letošní horké letní dny naplno.

Zmrzlinovače

Znáte lepší osvěžení v parných letních dnech, než je zmrzlina? Lahodná pochoutka, která vás nejenom příjemně osvěží, ale zároveň potěší vaše chuťové pohárky. Co byste řekli na to, kdybyste si tuto chutnou dobrotu mohli snadno vyrobit i u vás doma? Světe div se, ale výroba zmrzliny je jednoduchá a poměrně rychlá. Stačí vám jen jeden zásadní pomocník – zmrzlinovač.

Výrobník zmrzliny není nijak složitým přístrojem. Obvykle se jedná o elektrický stroj, který se skládá ze tří částí – misky, metličky a víka. Potřebné suroviny jednoduše vložíte do misky a přiklopíte víkem. Metlička uvnitř misky vše vyšlehá v hladký krém bez hrudek a ledových krystalků. Na trhu naleznete dva základní typy zmrzlinovačů – zmrzlinovač s kompresorem a zmrzlinovač bez kompresoru.

Zmrzlinovač bez kompresoru

Zmrzlinovače bez kompresoru jsou poměrně skladné a lehké přístroje, jejichž největší částí je vyjímatelná chladící miska. Jedná se o speciální nádobu s vnitřní náplní chladivé tekutiny nebo gelu. Před samotnou výrobou zmrzliny je potřeba tuto nádobu důkladně namrazit, a to nejméně na 10, ale ideálně na 18 až 24 hodin. Doba namražování se liší model od modelu.

Samotný proces přípravy zmrzliny je poté poměrně rychlý, přičemž jednu várku můžete mít už za 30 minut. Stroje na zmrzlinu bez kompresoru vás zaujmou svou příznivou cenou i nízkou spotřebou energie. Tento typ zmrzlinovače je sice levnější, než jeho kolega s kompresorem, ale vyrobíte s ním pouze jednu várku zmrzliny. Vyrobenou zmrzlinu snězte co nejdříve, jelikož nádoba udrží požadovanou teplotu jen několik hodin.

Zmrzlinovače s kompresorem

Zmrzlinovač s kompresorem je profesionální přístroj, který má v sobě zabudované chladící zařízení – kompresor. Právě díky kompresoru není potřeba žádnou část přístroje předběžně namrazit. Do příslušné nádoby pouze umístíte vybrané suroviny a necháte zmrzlinovač, ať se o výrobu zmrzliny postará sám.

Jeho největší předností je opravdu pohodlná a rychlá příprava jakéhokoli druhu zmrzliny. V průběhu dne si navíc stihnete vyrobit i více druhů této pochoutky. A v některých modelech si ji můžete uschovat na později. Nevýhodou mohou být jeho větší rozměry a s nimi i spojená menší skladnost. Vzhledem k chladícímu zařízení počítejte s vyšší pořizovací cenou a větší energetickou náročností.

Kde koupit výrobník zmrzliny >

Zmrzlinovač Guzzanti GZ 154

Se zmrzlinovačem Guzzanti GZ 154 si můžete vyrobit nejen vynikající domácí zmrzlinu, ale i sorbet nebo mražený jogurt. Navíc opravdu snadno a rychle.

Zmrzlinovac-Guzzanti-GZ-154
Zdroj: guzzanti.cz/
Zmrzlinovač Guzzanti GZ 154 slouží k výrobě domácí zmrzliny, sorbetu i mraženého jogurtu.

Základní parametry

Typ: zmrzlinovač bez kompresoru | Příkon: 12 W | Objem nádoby: 1,5 l | Vyjímatelná nádoba: ano | Samochladící: ne | Výroba sorbetu: ano | Výroba jogurtu: ano | Displej: ano | Rozměry: 23,4 × 20,1 × 20,1 cm | Hmotnost: 2,95 kg

Domácí zmrzlina už za 20 minut

Výrobník zmrzliny Guzzanti GZ 154 slouží k výrobě domácí zmrzliny, sorbetů i mraženého jogurtu. Záleží pouze na tom, na co máte právě chuť. Pomocí předmražené dvojitě izolované nádoby o objemu 1,5 litru si připravíte výbornou domácí zmrzlinu. Její příprava vám navíc zabere pouhých 20 minut.

Výrobník zmrzliny z dílny Guzzanti se pyšní kompaktními rozměry a moderním vzhledem. V kuchyni vám tak nezabere moc místa a vzhledem ke svému elegantnímu designu do ní dokonale zapadne. Ovládání zmrzlinovače je velice jednoduché a přehledné díky LCD displeji s digitálním časovačem.

Formy na zmrzlinu

Vaši oblíbenou zmrzlinu či nanuky si můžete připravit i bez přístroje na zmrzlinu. K jejich výrobě vám postačí pár vybraných surovin, kvalitní mixér a formy na zmrzlinu nebo na nanuky. Formičky pak jednoduše naplníte rozmixovaným ovocem smíchaným s jogurtem, tvarohem nebo rostlinným mlékem, umístíte na pár hodin do mrazáku a pak už si jen pochutnáváte na vaší oblíbené mražené pochoutce.

Kde koupit různé formy na zmrzlinu >

Frapovače

Frapovače, jak už jejich název sám napovídá, jsou přístroje určené především pro přípravu frappé. Jedná se o studený kávový nápoj s hustou pěnou, který je typický především pro Řecko a Kypr. Tento nápoj osvěží vaše tělo a mysl i v těch nejparnějších dnech. K jeho výrobě vám stačí pouze vysoká sklenice, frappé mixér, studená voda, instantní káva, cukr a pár kostek ledu.

Frapovače řadíme mezi šlehače mléka. S jeho pomocí si můžete vyšlehat nejen krémovou mléčnou pěnu pro vaše oblíbené kávové nápoje, ale i šlehačku či sníh z bílků. Zároveň je výborným pomocníkem při výrobě koktejlů či smoothie nápojů. V nabídce naleznete dva typy frapovačů – stolní a ruční. Dále si můžete vybírat mezi modely s bateriovým či síťovým napájením.

Ruční frapovače

Ruční frapovače jsou malí pomocníci, kteří vás překvapí svým výkonem. Díky kompaktním rozměrům je můžete snadno přibalit do kufru či batohu, a své oblíbené frappé si tak připravit v podstatě kdekoli. Při výběru popřemýšlejte nad napájením ručního šlehače. Napájení ze sítě vám zajistí vyšší výkon než baterie.

Stolní frapovače

Stolní frapovače jsou designová zařízení, se kterými si během chvilky vykouzlíte nejenom dokonalé frappé, ale i oblíbený koktejl nebo zálivku na salát. Převážná část stolních frappé mixérů se skládá ze stojanu pro nádobu, mixovací nádoby a šlehací metly. Jejich údržba není nikterak náročná. Většina modelů umožňuje čištění metly v myčce nádobí.

Kde koupit mixér na frappé >

Recept na skvělé frappé jako z řeckých pláží

Co budete potřebovat:

  • 2 – 3 lžičky instantní kávy,
  • 8 – 10 lžic studené vody,
  • 2 – 3 lžičky cukru,
  • 4 lžíce mléka,
  • pár kostek ledu.

Příprava pravého řeckého frappé:

Do vysoké sklenice (případně mixovací nádoby) dejte 2 – 3 lžičky instantní kávy. Přidejte 8 – 10 lžic studené vody a cukr podle chuti. Poté použijte ruční či stolní frapovač. Směs šlehejte tak dlouho, dokud vám nevznikne hustá pěna. Následně vsypte do sklenice led a dolijte studeným mlékem (může být také našlehané) a studenou vodu.

osvezujici-caffe-frappe-si-vyrobite-i-doma-pomoci-frapovace
Zdroj: Unsplash.com
Frappé, si můžete vychutnat i u vás doma. S jeho výrobou vám pomůže frapovač.

Výrobníky ledu

Není nad to, vychutnat si v horkém letním dni sklenici perfektně vychlazeného nápoje. A právě s tím vám pomůže výrobník ledu. Praktický kuchyňský pomocník, který vytvoří ledové kostky ve velice krátkém čase. Využijete je nejen v domácnosti při grilovačkách či zahradních slavnostech, ale i na firemních a sportovních akcích.

Výrobníky ledu jsou poměrně jednoduché přístroje, které ke své práci potřebují pouze vodu. Ledovače tedy stačí pouze připojit ke zdroji vody, případně jednou za čas vodu doplnit, a po chvíli máte k dispozici žádaný led. V závislosti na jeho výkonu a velikosti zásobníku na vodu je schopný vyrobit až několik desítek kilogramů ledových kostek za den. Na výběr máte ze dvou typů chlazení – výrobníky ledu chlazené vzduchem a výrobníky chlazené vodou.

Výrobník ledu chlazený vzduchem

Jak už sám název napovídá, chladícím médiem tohoto typu výrobníku je vzduch. Výrobníky ledu chlazené vzduchem je proto potřeba umístit do takových prostor, ve kterých dochází k bezproblémové cirkulaci vzduchu. Jejich nevýhodou jsou tedy podstatně vyšší nároky na prostor. Naopak velkou výhodou je nízká energetická náročnost a celkově nižší provozní náklady. Při používání je důležité pravidelně kontrolovat kondenzátor a větrák vytvářející chlad, a zajistit jim opakující se údržbu.

Výrobník ledu chlazený vodou

Výrobníky ledu chlazené vodou patří mezi cenově nákladnější zařízení. Na druhou stranu se jedná o vysoce výkonné přístroje. Tento druh stroje na led není závislý na okolním vzduchu, ale k chlazení využívá vodu. Proto ho můžete umístit do uzavřených prostor, jako jsou bary a menší kuchyně, ale i do míst, kde je vyšší okolní teplota. Horký vzduch nemá v podstatě žádný vliv na jeho bezproblémové fungování. Jedná se o velice efektivní i tichá zařízení.

Kde koupit výrobník ledu >

Výrobník ledu Klarstein On-The-Rocks

Malý, ale výkonný. Řeč je o výrobníku ledu Klarstein On-The-Rocks, který vám připraví první várku ledových kostek už za 12 minut.

vyrobnik-ledu-Klarstein_On_The_Rocks
Zdroj: klarstein.cz/
Výrobníku ledu Klarstein On-The-Rocks připraví první várku ledových kostek už za 12 minut.

Základní parametry

Typ: výrobník ledu | Příkon: 120 W | Objem nádoby: 2,1 l | Mrazící výkon: 12 kg/24 h | Doba přípravy: 12 min. | Volitelná velikost kostek: ano | Zásobník na led: ano | Kapacita zásobníku na led: 0,6 kg | Displej: ano | Rozměry: 24 × 32,5 × 35 cm | Hmotnost: 9,3 kg

Kompaktní, tichý a velmi výkonný stroj

Klarstein On-The-Rocks je malý, ale velmi výkonný stroj. Vzhledem ke svým rozměrům se snadno vejde i do malých kuchyní či na nejmenší barové pulty. Výrobník na led disponuje nádobou na vodu o objemu 2,1 litru. První ledové kostky vám vytvoří ve velice krátkém čase, a to za 6 až 12 minut. Vhodnou velikost ledových kuliček si zvolíte jednoduchým stisknutím tlačítka. Kapacita zásobníku na led je 0,6 kg.

S výrobníkem Klarstein On-The-Rocks si můžete vyrobit až 12 kg ledových kuliček denně. V případě, že dojde voda nebo je zásobník ledu plný, vás přístroj sám upozorní. Obsluha ledovače je velmi jednoduchá díky softtouch ovládání s barevnými signálovými LEDkami. A jednoduchá je i jeho údržba. Díky automatickému čistícímu programu je během chvíle opět připraven k použití.

Tvořítka na led

Ledové kostky si můžete vytvořit i klasickým způsobem ve vašem mrazáku. K jejich výrobě vám postačí tvořítka na led a voda z kohoutku. Formy na led už jsou dnes navíc k sehnání v různých zajímavých a zábavných tvarech. Můžete si tak vyrobit ledy ve tvaru srdce, hvězdy nebo třeba lega, různých zvířat, ovoce či Titanicu.

Kde koupit tvořítka na led >

Drtiče ledu

Bez ledové tříště není léto. Nebo alespoň to dětské. Tak to prostě je. Dopřejte svým ratolestem tohle báječné ledové osvěžení klidně každý den. K její výrobě vám postačí jeden jediný pomocník – drtič ledu. Kromě ledové tříště si s jeho pomocí můžete připravit různé osvěžující kávové nápoje nebo míchané koktejly. A jak drtiče ledu fungují? Jednoduše. Stačí je naplnit kostkami ledu, zapnout a už za pár sekund máte najemno nasekanou ledovou tříšť.

Kde koupit drtiče ledu >

Chladící kostky a kameny do nápojů

Ledový čaj, kola, ale i voda či různé alkoholické nápoje budou perfektně vychlazené díky chladícím kostkám a kamenům do nápojů. Stačí je nechat namrazit a poté vhodit do vašeho oblíbeného nápoje. Pokud máte rádi kvalitní čisté destiláty, pak jsou chladící kostky a kameny přesně pro vás. Kostky či kameny váš drink dokonale ochladí, ale nezředí ho rozpuštěnou vodou. Whisky, bourbon, koňak nebo třeba rum si tak zachovají svou originální chuť.

Kde koupit chladící kostky a kameny do nápojů >

Výrobníky sodovky

Ve chvílích, kdy teploty stoupají stále výš a výš, je potřeba dodržovat pravidelný pitný režim. S trochou čerstvého ovoce a bylinek, kostkami ledu a přístroji na výrobu sody si můžete vyrobit své vlastní limonády a různé perlivé nápoje. Výrobníky sodovky jsou praktickým pomocníkem, který šetří váš čas, peníze i životní prostředí. Jejich použití je rychlé a velmi jednoduché. Příslušnou lahev zasunete nebo našroubujete do přístroje, zmáčknete tlačítko a sledujete, jak se přístroj sám postará o přípravu perlivé vody. Případně tlačítko držíte tak dlouho, jako moc chcete mít vodu perlivou.

Kde koupit výrobníky sodovky >

Výrobník perlivé vody SodaStream Spirit

S výrobníkem sodovky SodaStream Spirit si během chvilky připravíte perlivou vodu přesně podle vaší chuti. Přístroj vás zaujme svým elegantním designem a jednoduchým ovládáním.

vyrobnik-perlive-vody-SodaStream-Spirit
Zdroj: sodastream.cz/
S výrobníkem perlivé vody SodaStream Spirit si snadno připravíte různé druhy sycených nápojů.

Základní parametry

Typ: mechanický výrobník sodovky | Objem lahve: 1 l | Regulace perlivosti: počtem stlačení | Indikace perlivosti: bez indikace | Uchycení lahve: zasunutí

Čerstvá perlivá voda vždy při ruce

Výrobník domácí perlivé vody SodaStream Spirit je skvělým pomocníkem pro přípravu sodovky i dalších sycených nápojů. Předností SodaStreamu Spirit je opravdu snadná a rychlá příprava nápojů. Opakovaně použitelnou lahev s objemem 1 litr lehce uchytíte do přístroje a pouhým stisknutím tlačítka si určíte, jak perlivý váš nápoj bude.

SodaStream Spirit vás zaujme svým elegantním designem, díky kterému zapadne do každé kuchyně. S přístrojem si vyrobíte až 80 l perlivé vody na jednu plynovou náplň. Velkou výhodou je i velmi tichá příprava perlivé vody. Součástí každého balení je nápojová plastová lahev a bombička s potravinářským CO2 plynem.

Kde koupit nejlepší pomocníky do horkých letních dnů

Guzzanti GZ 154

Guzzanti GZ 154

od  

Silikomart Mini Classic silikonové formy na nanuky 4 ks

Silikomart Mini Classic silikonové formy na nanuky 4 ks

od  

Rohnson R-447

Rohnson R-447

od  

Klarstein On The Rocks

Klarstein On The Rocks

od  

LEGO Iconic Forma na led modrá

LEGO Iconic Forma na led modrá

od  

Beper Tritaghiaccio 2v1 drtič ledu

Beper Tritaghiaccio 2v1 drtič ledu

od  

Blomus Lounge nerezové kostky 4 ks

Blomus Lounge nerezové kostky 4 ks

od  

SodaStream Spirit

SodaStream Spirit

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Michaela-Zdenkova

Michaela Zdeňková

Redaktor

Redaktorka, která se psaním článků živí už sedmým rokem. Aktuálně se zaměřuje především na články o domácnosti, zahradě a životním stylu. Kromě psaní se ve volném čase věnuje vaření a pečení, výrobě macramé, malování nebo pěstování bylinek a zeleniny na svém pidi dvorku. Zároveň je milovnicí kvalitní hudby, filmů, knih a procházek se svou rodinou a psem.

Více článků od Michaely

Přečtěte si také