Seznam.cz

Hola hola, škola volá! Vybrali jsme užitečnou elektroniku pro školáky a studenty

divka-s-pocitacem-skola
Zdroj: Unsplash.com
Martin Chroust
Martin Chroust před 1 rokem

S blížícím se začátkem školního roku není potřeba jen pořídit sešity nebo psací potřeby, ale hodí se věnovat pozornost i elektronice, která může pomoci vašim dětem ve školních lavicích nebo vám samotným, pokud docházíte na střední či vysokou školu. Prvním elektronickým zařízením pro školáka asi nebude notebook, na základní škole si bohatě vystačí s dětskými hodinkami, telefonem či tabletem. Pro roztržité školáky se mohou hodit i kapesní lokátory, které umístíte například na klíče. Tyto i další šikovné pomocníky pro školáky a studenty si představíme v následujícím článku.

Telefon v dětských rukou…

Je na zvážení rodičů, v jakém věku dostanou děti svůj vlastní telefon. Zatímco v dřívějších časech byly telefony výsadou spíše starších dětí, v dnešní globalizované době bývají telefony často „výbavou“ i u prvnáčků. Nedělejme si iluze, smartphone bude pravděpodobně sloužit především pro hraní her. Na druhou stranu vám telefon umožní být s dítětem v kontaktu. Stačí pořídit SIM kartu se základním internetem, a můžete si dopisovat třeba přes Messenger či další komunikátory nebo si v případě jakéhokoliv problému zavolat.

I pro děti je smartphone samozřejmě určitým ukazatelem „sociálního statusu“, má ale i své nesporné výhody. Pokud je v telefonu k dispozici internet, mohou mít děti přístup ke školním webových stránkám či ke školnímu e-mailu. V nelehké době koronavirové se v minulém školním roce hojně využívala distanční výuka, a telefon připojený k mobilnímu internetu nebo k Wi-Fi byl často základním prostředkem komunikace.

Mezi nejlepší dětské mobily můžeme zařadit nestárnoucí Nokii 3310 (2017)odolný CAT B26 či smartphone Poco M3, který nabídne hodně muziky za zajímavou cenu.

Hodinky aneb prodloužená ruka telefonu

Dětské chytré hodinky nebo náramek na ruce může vypadat jako zbytečnost, děti však v praxi ocení zejména přehled o aktuálním čase či zmeškaných událostech. Pokud děti nosí telefon v batohu, nemusí slyšet jeho vyzvánění, což hravě zastoupí hodinky či chytré náramky. Starší děti a studenti ocení i funkce jako například měření tepové frekvence, detekci kroků nebo monitoring spánku. Studenti sportovních oborů navíc nemusí utrácet za sportovní testery, s řadou jejich funkcí si poradí trochu vybavenější chytré hodinky.

Segment chytrých náramků a hodinek je rozsáhlý a výběr vhodného modelu tak není otázkou několika málo minut. Pro rodiče dětí i dospívající je pozitivní zprávou, že ceny těch nejlevnějších produktů začínají už na tisícovce. Je však třeba počítat s tím, že s širší výbavou postupně roste i koncová cena. Není však problém vybrat náramky či hodinky, které za relativně málo peněz nabídnou „hodně muziky“ – změří vám základní sadu zdravotních funkcí a zároveň budou mít delší výdrž na jedno nabití.

Jedny z nejlepších chytrých hodinek, Galaxy Watch4, zakoupíte za ceny okolo čtyř tisíc, mnohem dostupnější jsou fintess náramky. Xiaomi Mi Band 6 či Honor Band 5 vás nebudou stát více než tisícovku.

Tablet alias předstupeň notebooku

Pokud si myslíte, že už by se vašim dětem hodil do školy notebook, ale ještě váháte, zkuste nejprve tablet. Za investici několika tisíc můžete pořídit základní modely a k některým můžete přikoupit i kryt s klávesnicí. Tablet tak poslouží ke svému primárnímu účelu, a to pro psaní poznámek a zápisků ze školních hodin či přednášek. Záleží však i na konkrétní škole, zda použití tabletu či notebooku připouští.

Pro studenty středních a vyšších škol může stát za úvahu investice do tabletu, který podporuje dotykové pero. Stylusem můžete kreslit grafiku, črtat poznámky nebo rovnou psát zápisky, které se dovedou převést do elektronické podoby. A to je funkce, kterou nemají ani mnohé drahé notebooky. Pokud si ještě k tabletu dokoupíte klávesnici, stane se z něj univerzální zařízení. Investici do tabletu si ale promyslete, obzvlášť pokud již používáte smartphone a notebook. Na to aby zůstal „ležet ladem“, je tablet drahým zařízením.

Mezi top tablety pro děti patří Galaxy Tab A8Lenovo Tab M8 či Apple iPad 2021.

Notebook vám může splnit každé přání

Na střední škole už budou studenti potřebovat notebook, některé obory na něj mohou mít specifické požadavky, jindy zase budete přímo ve třídě programovat nebo si psát alespoň poznámky z probíraného učiva. Pokud na vás doma čeká stolní počítač, asi si vystačíte se základním notebookem, u něhož nebude výbava až tak důležitá. Pokud jej budete nosit do školy každý den, zaměřte se i na jeho hmotnost, ať se velmi rychle nepronese. A ani standardní úhlopříčka 15,6 palců nemusí být vždy ideální. Často obdobnou práci zvládne i notebook se 14″ displejem. Specifickou kategorií jsou ultrabooky, které dokáží slušný hardware dostat do lehkého, tenkého a často kovového těla, vhodného na dlouhodobé přenášení. Musíte být však připraveni na to, že za nižší hmotnost si budete muset připlatit.

Dnes můžete na trhu koupit notebooky téměř jakéhokoliv zaměření. Do školních lavic se nevyplatí snad jen „herní“ notebooky. Jejich klávesnice a kryt toho sice ve srovnání s ostatními typy vydrží sice o dost více, často však narazíte u velké hmotnosti i velikosti samotného zařízení. Zajímavým typem studentských notebooků mohou být ty konvertibilní, tedy notebooky s pantem, který můžete otočit až o 180 stupňů. Při práci v posteli lze notebook používat v režimu „stojánku“, při plném dovření pak v režimu „tabletu“. Displej je v tomto případě dotykový, někdy též doplněný dotykovým perem, které můžete opět použít k psaní textů, náčrtků nebo na kreslení.

Displeje konvertibilních notebooků však mají díky dotykové vrstvě často lesklé zpracování a zvláště levnější modely pak nižší svítivost. Pokud budete chtít s notebookem pracovat i venku, měli byste si důkladně rozmyslet své priority. Pokud dotykový displej nevyužijete, raději sáhněte po noteboocích s matným displejem a vyšší svítivostí. A to oceníte třeba na cestách vlakem do školy, kdy vás nebude trápit ostré ranní slunce.

Volný čas můžete vyplnit poslechem hudby

Pro vyložené školní aktivity (mimo online hovorů s učiteli) sluchátka zřejmě nevyužijete, ale budou se hodit jako volnočasový doplněk. Kabelová sluchátka jsou v dnešní době už z módy, ale hravě si vystačíte se zcela bezdrátovými sluchátky, která jsou na trhu dostupná v různých cenových kategoriích. Sluchátka nabídnou na jedno nabití několik hodin bezdrátového přehrávání hudby přes Bluetooth, často jsou umístěna v přepravním pouzdře, z něhož se také průběžně dobíjí.

Při dojíždění do školy oceníte podporu ANC, tedy aktivní redukce šumu, která utlumí nežádoucí ruch na pozadí jako například zvuk motoru autobusu. Při pohybu městskou zástavbou je vhodné poslouchat hudbu při nižší hlasitosti nebo vsadit na sluchátka s režimem pro „příposlech“ okolí. Často se totiž stane, že lidé se sluchátky přestanou vnímat své okolí, a protože poslouchají na maximální hlasitost, mohou přeslechnout blížící se auto. Sluchátka lze taktéž využít místo drátového handsfree pro vyřizování hovorů, často vám do nich i „pípnou“ notifikace z vašeho smartphonu, která byste jinak třeba přehlédli.

Mezi nejlepší zcela bezdrátová sluchátka patří modely od Applu (například AirPods 2019) a Samsungu (např. Galaxy Buds2). V obou případech je k dispozici hned několik modelů sluchátek v různých cenových hladinách.

Ztráty a nálezy? Pomůže lokalizační přívěsek

Hitem poslední doby jsou Bluetooth lokalizátory, které připevníte k věcem denní potřeby, například ke klíčům od domu. V případě jejich ztráty je můžete dohledat v místě poslední známé polohy přes Bluetooth nebo prostřednictví celosvětové „sítě“ dalších uživatelů. Na tomto principu fungují přívěšky Apple AirTag či Samsung SmartTag. Existují však i přívěsky dalších výrobců a třetích stran, které se snaží alespoň o lokální dohledání, například podle síly Bluetooth signálu v daném místě. Lokátory zmiňovaných značek podporují i funkci UWB, jejíž součástí jsou přesné směrové parametry. Přes telefon tak dohledáte přívěsek (konkrétně třeba připevněný na klíče) s přesností na několik metrů. A v absolutní blízkosti je možné lokalizátor pohodlně „prozvonit“.

Šikovné „gadgety“

Do této sekce spadají užitečné drobnosti, které se mohou hodit při používání telefonu. Na mysli tím máme třeba  kryty telefonu, které pořídíte již za pár stokorun, a vyplatí se tehdy, když telefon nešikovně vyklouzne z ruky nebo spadne na zem. Záchrana telefonu sice není zaručena ale pravděpodobnost drahé výměny displeje se může významně snížit. Zvláště obyčejné tlačítkové telefony mívají otvor pro vsunutí poutka a lze si je tak pověsit na krk nebo zápěstí. Mezi další užitečné doplňky patří fólie nebo krycí sklo na displej, které uchrání displejový panel, pokud dítě telefon nenosí v obale, ale jen tak po kapsách.

Výdrž telefonu na jedno nabití mohou prodloužit externí powerbanky, jen si musíte pohlídat, aby měly stejný konektor nebo redukci. Pro malé hráče se může hodit i gamepad, tedy příslušenství pro hraní her. Některé herní ovladače jsou určeny jen pro konkrétní telefony, jiné jsou zase univerzální (Razer Kishi nebo například Xbox Series Wireless Controller). S telefonem komunikují kabelem nebo bezdrátově, a záleží také na tom, zda jsou podporovány konkrétní hrou.

Už dávno neplatí, že by dětem a studentům neměla do rukou patřit elektronika. Mimo hraní her se totiž telefony, tablety i notebooky hodí pro školní využití, a záleží jen na vás, respektive na dětech, jak efektivně dokáží tato zařízení využít. Při výběru produktů různých kategorií si nejdříve vyhodnoťte, jaký smysl má koupě kterého zařízení. Než kupovat k telefonu levnější „jednoúčelový“ tablet, raději připlaťte a kupte vybavenější notebook s dotykovou obrazovkou a dotykovým perem.

Kde koupit užitečnou elektroniku do školy

Nokia 3310 (2017) Dual SIM

Nokia 3310 (2017) Dual SIM

od  

Caterpillar B26 černý

Caterpillar B26 černý

od  

Samsung Galaxy Watch4 40 mm

Samsung Galaxy Watch4 40 mm

od  

Xiaomi Mi Smart Band 6 černý

Xiaomi Mi Smart Band 6 černý

od  

Honor Band 5

Honor Band 5

od  

Samsung Galaxy Tab A7 32 GB Wi-Fi

Samsung Galaxy Tab A7 32 GB Wi-Fi

od  

Lenovo Tab M8

Lenovo Tab M8

od  

Apple iPad 10,2" 2021

Apple iPad 10,2" 2021

od  

ASUS VivoBook Flip 14 (TM420UA-EC014T)

ASUS VivoBook Flip 14 (TM420UA-EC014T)

od  

Apple AirPods 2019

Apple AirPods 2019

od  

Samsung Galaxy Buds2

Samsung Galaxy Buds2

od  

Samsung Galaxy SmartTag

Samsung Galaxy SmartTag

od  

Apple AirTag

Apple AirTag

od  

Microsoft Xbox Series Wireless Controller

Microsoft Xbox Series Wireless Controller

od  

Razer Kishi (RZ06-03360100-R3M1)

Razer Kishi (RZ06-03360100-R3M1)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Martin Chroust

Martin Chroust

Redaktor

Vystudoval studijní obou Mobilní Technologie na VŠB-TUO. Mobilním zařízením se v různých periodicích věnuje nepřetržitě od roku 2006. Pravidelně navštěvuje mobilně zaměřené veletrhy a rukama mu každý rok projde několik desítek smartphonů, tabletů a chytrých hodinek. Mezi jeho koníčky patří četba fantasy knih, karetní hra Magic: The Gathering a rodinný život.

Více článků od Martina

Přečtěte si také