Seznam.cz

Věhlasná Duna Franka Herberta po letech ožívá na pultech knihkupectví i plátnech kin

duna-tapeta
Zdroj: wallpapersafari.com
Fotografie 2
Jarmila Vandová před 1 měsícem

Letošní rok je ve znamení návratu Duny, kultovního díla světové science fiction. Šestidílný epos, jehož příběh se odehrává v daleké budoucnosti v mezihvězdném impériu, znovu postupně vydává nakladatelství Baronet. Do kin také vstoupil dlouho očekávaný celovečerní film Duna, který natočil kanadský režisér Denis Villeneuve.

Frank Herbert, muž mnoha řemesel

Fotograf, kameraman, radiový komentátor, lovec ústřic, instruktor přežití v poušti, … Tím vším byl Frank Herbert, proslulý spisovatel science fiction. Frank Herbert, celým jménem Franklin Patrick Herbert Jr., se narodil 8. října 1920 v přístavním městě Tacoma ve státě Washington. Se svými rodiči Francem Patrickem a Eileen Herbertovými zde vyrůstal až do svých osmnácti let. Další jeho štací se stalo město Salem ve státě Oregon, ve kterém roku 1938 dokončil střední školu. Zde se mu také naskytla možnost přičichnout v lokálních plátcích k novinařině, a to především díky tomu, že zamlčel svůj skutečný věk. Pak přišla druhá světová válka a Frank Herbert se se svou vysněnou prací musel na čas rozloučit. Po dobu šesti měsíců tak působil jako válečný fotograf amerického námořnictva, než musel ze zdravotních důvodů toto místo opustit. V roce 1941 se v San Pedru v Kalifornii oženil s Florou Parkinsonovou a po roce se jim narodila dcera Penny. Manželství však nevydrželo. Když byly Penny tři roky, manželé se rozvedli. Když skončila druhá světová válka, začal Frank studovat na Washinghtonské univerzitě, studia však nedokončil. Chtěl totiž studovat jen to, co ho bavilo, a tak nesplnil požadované kurzy. S nadšením zde tedy navštěvoval hodiny kreativního psaní, které měly jistě zásluhu na jeho pozdějších literárních úspěších. Roku 1946 se na těchto kurzech seznámil se svou budoucí druhou ženou, Beverly Ann Stuartovou. Ve třídě byli jediní, kdo už některé ze svých prací publikovali. Ještě téhož roku se v Seattlu vzali a postupem času se jim narodili dva synové. Prvorozený Brian Patrick se později rovněž stal slavným spisovatelem sci-fi, o čtyři roky starší Bruce Calvin je znám jako aktivista za práva homosexuálů. Rodina se pak přestěhovala do Kalifornie a pár let nato se Frank Herbert dočkal prvních autorských úspěchů.

Zdroj: https://vocal.media/
Spisovatel Frank Herbert

Literární tvorba Franka Herberta

Poté, co tento budoucí slavný spisovatel opustil vysokou školu, vrátil se k žurnalistice. Své texty publikoval například v novinách Seattle Star či Oregon Statesman. Ve dvaatřiceti letech zahájil v časopise Startling Stories svou sci-fi kariéru povídkou s názvem Hledáte něco? Tu následovalo asi dvacet dalších sci-fi povídek publikovaných v obdobně laděných magazínech. I přes počáteční úspěch však krátká próza nebyla pro Franka Herberta to pravé. Uběhly čtyři roky a spisovatel vydává svůj první román Drak v moři, který je kritiky vlídně přijat. Tento román vydaný v roce 1955 naplno odstartoval Herbertovu spisovatelskou kariéru. Děj jeho prvního románu se odehrává v útrobách moderní ponorky. Autor se v knize věnuje zkoumání zdravého rozumu a šílenství, navíc zde předpovídá světové konflikty týkající se ropy. Dobré přijetí románové prvotiny z řad kritiků jí však nezajistilo významnější komerční úspěch. Kladně byly přijaty i další Herbertovy romány Zelený mozek (1966), Směr: Prázdnota (1966), Heisenbergovy oči (1966), Tvůrci nebes (1968), Santarožská bariéra (1968), Stvořitelé Boha (1972) a Hellstormská kronika (1973).

Duna – dvacetkrát odmítnutý bestseller

Největší uznání ve světě sci-fi literatury se Franku Herbertovi dostalo s uvedením svého románu Duna v roce 1965. První část Duny přitom vyšla pod názvem Svět Duny již v prosinci roku 1963 na stránkách předního sci-fi magazínu Analog. Zájem čtenářů byl velký, a tak o dva roky později vyšlo pokračování pod názvem Prorok Duny. Obě části pak byly spojeny a vydány jako román, který jeho autor nazval stručně a výstižně Duna. Franku Herbertovi zabrala samotná Duna plných šest let, což byla na tehdejší poměry nevídaně dlouhá doba. Rukopis vak odmítlo na dvacet nakladatelů, jeden z nich přitom do dopisu pro autora dopsal: „Možná dělám chybu…“ Později se ukázalo, že měl pravdu. Román záhy slavil neuvěřitelný úspěch, Duna se stala předobrazem velké epiky v science fiction. Její tvůrce za ni v roce 1965 obdržel cenu Nebula, která byla tehdy udělena úplně poprvé. O rok později získal i cenu Hugo. Na to, aby Frank Herbert mohl zůstat spisovatelem z povolání, však finanční prostředky nestačily. Po dobu tří let tak učil na Washingtonské univerzitě a poté působil jako ekologický a sociální poradce v Pákistánu a Vietnamu. Po roce 1972 se autor Duny přestal věnovat žurnalistice a stal se spisovatelem na plný úvazek. V průběhu 70. a 80. let psal další romány a užíval si zaslouženého úspěchu. První díl fenomenální knižní sci-fi série tak záhy doplnily Spasitel Duny (1970), Děti Duny (1976), Božský imperátor Duny (1981), Kacíři Duny (1984) a Kapitola: Duna (1985).

Zdroj: Tor.com
Obálka prvního dílu knižní série Duna

Třetí manželství a předčasná smrt Franka Herberta

Jak již bylo zmíněno, autor fenomenální knižní série Duna napsal i celou řadu dalších románů, které s Dunou nesouvisí. Patří k nim mimo jiné knihy Vyslanci do prázdna a Kristova epizoda, které se pro změnu řadí do série Pandora. Tyto knihy sepsal společně s dalším spisovatelem sci-fi Billem Ransomem. Velký úspěch Herbertovy spisovatelské dráhy však kalil smutek v rodině. Jeho žena Beverly onemocněla rakovinou a roku 1974 musela podstoupit operaci. Po ní sice žila ještě deset let, ale s podlomeným zdravím. Svého manžela navždy opustila v roce 1984, právě když vyšly Kacíři Duny a David Lynch zfilmoval první díl této slavné knižní série. O rok později se Frank Herbert naposledy oženil. Jeho ženou se stala Theresa Shackelfordová. Vyšel poslední díl ságy s názvem Kapitula: Duna a 11. února 1986 zemřel na rakovinu i slavný tvůrce Duny. Bylo mu šedesát pět let.

Ve stopách Amerického Tolkiena

Po smrti Franka Herberta pokračuje ve slavné knižní sci-fi sérii jeho syn Brian Herbert spolu s Kevinem J. Andersonem, který je čtenářské veřejnosti znám především svými průvodními romány pro Hvězdné války či Akta X. O odkaz Franka Herberta je tak postaráno více než dobře. Ten mimo to bývá pro načasování Duny a její oblibu nazýván Americkým Tolkienem, přestože J. R. R. Tolkien nepsal sci-fi, ale fantasy. Brian Herbert a Kevin J. Anderson společně vydali další dvě pokračování Duny a také dvě trilogie, které svou dějovou linkou předcházejí původnímu příběhu. Pracují rovněž na tetralogii zabývající se významnými postavami Duny a vyplní některá prázdná místa v příběhu.

Vesmír Duny

Tento nejznámější autorův románový cyklus vypráví o vesmírném Impériu a pouštní planetě Arrakis, zvané Duna. Na té se nachází melanž, vzácné koření, které prodlužuje lidský život a poskytuje svému uživateli mimořádné psychické schopnosti. Děj se odehrává ve vzdálené budoucnosti, přibližně 21 000 let od současnosti. Vesmírné Impérium tvoří desítky tisíc obyvatelných planet. Jeho vládcem je pádišáh imperátor pocházející z rodu Corrinů, kteří nastoupili na trůn přibližně před 10 000 lety. Imperátor spolupracuje s radou význačných šlechtických rodů, zvanou landsraad. Další významnou sílu představují CHOAM, obchodní korporace, zastoupené nejvýznamnějšími šlechtickými rody. Důležité postavení má také Kosmická gilda, která zajišťuje meziplanetární přepravu, a Sesterstvo Bene Gesserit, které tvoří ženy vycvičené k mimořádným fyzickým a psychickým schopnostem. Díky tomu si je také šlechtici často vybírají za manželky, konkubíny nebo rádkyně svých rodin, a ony tak mohou ovlivňovat politiku podle svých vlastních zájmů. Po mnoho staletí panuje v Impériu mír, který narušují jen lokální války. Mír pomáhá udržovat hned několik principů. Jedním z nich je vztah mezi sardaukary, vojsky imperátora a vojsky landsraadu, které se drží v šachu. Imperátorova vojska totiž sestávají z vojáků s nadstandardními schopnostmi. Jeden takový voják se tak vyrovná deseti vojákům landsraadu. Celkově se tak síly armády sardaukarů vyrovnají silám všech spojených armád landsraadu, nemohou se tedy navzájem přemoci. Dále je tu také dohoda mezi oběma stranami zakazující užití atomových, biologických a ekvivalentních zbraní proti lidským cílům. Další z principů tvoří Kosmická gilda, která funguje jako přepravní obchodní společnost bez vlastního vojska. Pokud se tedy rozhodne nějaké válce zabránit, jednoduše neumožní přepravu vojsk a konflikt není možný.

Zdroj: Alchetron.com
Spisovatel science fiction Kevin J. Anderson s ukázkou své literární tvorby

Představení knižní série Duna

Šestidílná knižní sága Duna Franka Herberta je jedním z nejúžasnějších eposů science fiction. Po celém světě se prodaly milióny výtisků. Romány o Duně jsou přitom značně rozsáhlé. Obyčejně mívají kolem šesti set stran, nejkratší kniha Spasitel Duny má přes dvě stě padesát stran. Co se týče obsahu knih, které do své předčasné smrti sepsal Frank Herbert, první kniha Duna přivádí čtenáře na planetu Arrakis, na níž dojde ke zničující válce mezi rodem krutých Harkonnenů a čestných Atreidů.  Druhý díl s názvem Spasitel Duny vypráví o spiknutí proti imperátorovi Paulu Atreidovi. Následuje třetí díl Děti Duny, ve kterém se rozvíjí příběh o sestře tohoto imperátora, která podléhá svým vnitřním hlasům, pod jejichž vlivem se snaží zničit vlastní rod. O 3500 let později se odehrává děj knihy Božský imperátor Duny. Imperátorem je syn Paula Atreida, jenž je obdařen schopností vidět do budoucnosti a který se snaží zachránit lidstvo před zkázou. O dalších 1500 let později je zasazen děj Kacířů Duny, kdy zbytkům Starého impéria vládne Sesterstvo Bene Gesserit a utkává se ve válce s tajemnými Ctěnými matre. V posledním románu Franka Herberta s názvem Kapitula: Duna je vylíčeno pokračování války mezi Bene Gesserit a Ctěnými matre, která končí uzavřením spojenectví. Po smrti Franka Herberta následovaly další knihy, jejichž sepsání, jak již bylo uvedeno výše, se chopili Brian Herbert a Kevin J. Anderson. Fanoušci Duny se tak dočkali dalších titulů, mezi nimiž jmenujme v časovém sledu například romány Lovci Duny, Píseční červi Duny, Předehra k Duně: Atreidové, Předehra k Duně: Harkonnenové, Předehra k Duně: Corrinové, Historie Duny: Služebnický džihád, Historie Duny: Křížová výprava strojů, Cesta k Duně, Paul z Duny, Vichry Duny či Sesterstvo Duny.

Česká vydání Duny

Čeští čtenáři dostali možnost nahlédnout do světa Duny v roce 1998. Slavnou románovou sérii tehdy začalo vydávat nakladatelství Svoboda, cyklus však zakončilo předčasně dílem Kacíři Duny. Roku 1999 se vydávání tohoto eposu chopilo nakladatelství Baronet, které publikovalo kompletní sérii, a to včetně dalších pokračování od Briana Herberta a Kevina J. Andersona, v jejichž vydávání pokračuje dodnes. Letos si tak čtenáři mohou pořídit nová vydání knih. Na 27. října roku 2021 je naplánováno vydání prvního dílu s názvem Duna a s filmovou obálkou. Dne 3. listopadu vyjde kniha Duna: Vévoda z Caladanu. Letos vychází také Spasitel Duny a Děti Duny. Vydání dalších tří knih ze slavné série, kterou napsal Frank Herbert, je naplánováno na rok 2022.

Filmová zpracování Duny

Toto velkolepé dílo science fiction se dočkalo několika filmových zpracování. Román Duna byl poprvé zfilmován v roce 1984 Davidem Lynchem, slavným americkým filmovým režisérem a představitelem postmoderní kinematografie. Ten ve svém filmu zachytil události prvního dílu Duna. Film však nebyl příliš úspěšný. Druhého zfilmování prvního dílu Duna se chopil roku 2000 John Harrison. Zajímavostí je, že se toto filmové zpracování natáčelo na Barrandově jako třídílný televizní seriál a zahrála si v něm celá řada českých herců. V roce 2003 následoval další třídílný seriál Děti Duny od Grega Yaitanese, který zachycuje události druhého a třetího dílu knižní série. Do čtvrtého filmového zpracování se roku 2021 pustil Denis Villeneuve, který se proslavil režií význačných sci-fi snímků. Tento snímek o Duně se natáčel na území Jordánska, Spojených arabských emirátů, Maďarska, Norska a Rakouska. Dlouho očekávaný celovečerní film Duna, který režíroval Denis Villeneuve, mohou čeští diváci právě teď shlédnout v kinech.

Duna jako hra

Na motivy Duny bylo rovněž vytvořeno několik počítačových her. Neznámější z nich je Duna 2, která je považována za první realtimovou strategii. Veškeré hráčovy úkony a počítačem řízené odezvy tak probíhají v reálném čase. Hráč ovládá armádu jednoho ze znepřátelených šlechtických rodů na pouštní planetě Arrakis. S pomocí těžebních vozidel sbírá v poušti melanž, za kterou si kupuje nové budovy a bojovou techniku. Cílem většiny úrovní je zničit armádu protivníka. Ve hře je patrná celá řada prvků z vesmíru Duny. Objevuje se zde například Kosmická gilda dodávající těžební vozidla, pouštní lid fremeni, sloužící rodu Altreidů, či píseční červi, kteří v poušti ohrožují bojovou techniku.

Takový je tedy velkolepý příběh Duny, fenomenálního eposu, který se navždy zapsal do světa science fiction. Ze stránek knih se dostal na monitory počítačů i na plátna kin. S rokem 2021 se svět Duny vrátil a jeho fanoušci si tak znovu, a přitom nově, mohou vychutnávat nadčasový příběh geniálního tvůrce.

„The spice must flow.“

Kde koupit knihy od spisovatele Franka Herberta a jeho pokračovatelů?

Zelený mozek - Frank Herbert

Zelený mozek - Frank Herbert

od  

Santorožská bariéra - Frank Herbert

Santorožská bariéra - Frank Herbert

od  

Spasitel Duny - Herbert Frank (2021, pevná)

Spasitel Duny - Herbert Frank (2021, pevná)

od  

Děti Duny - Frank Herbert (2021, pevná)

Děti Duny - Frank Herbert (2021, pevná)

od  

Božský imperátor Duny - Frank Herbert

Božský imperátor Duny - Frank Herbert

od  

Píseční červi Duny - Herbert Brian, Anderson Kevin J.

Píseční červi Duny - Herbert Brian, Anderson Kevin J.

od  

Historie Duny: Služebnický Džihád - Brian Herbert

Historie Duny: Služebnický Džihád - Brian Herbert

od  

Duna: Vévoda z Caladanu - Brian Herbert, Kevin J. Anderson (2021, vázaná)

Duna: Vévoda z Caladanu - Brian Herbert, Kevin J. Anderson (2021, vázaná)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Fotografie 2

Jarmila Vandová

Redaktor

Miluji květiny, zahradničení, práci na chalupě a kolem ní. Tuto svou zálibu jsem spojila se psaním, a tak již nějakým rokem píši články o bydlení a zahradě. Dále se věnuji literatuře, zejména psaní knižních recenzí a dalších literárních článků. Zajímám se o dějiny, politiku, kulturu, jazyky a náboženství Blízkého východu.

Více článků od Jarmily

Přečtěte si také