Seznam.cz

Nejlepší doplňky pro milovníky kávy

pro-vsechny-milovniky-kavy
Zdroj: Unsplash.com
Michaela-Zdenkova
Michaela Zdeňková před 5 měsíci

Ať už jste hrdým majitelem pákového, automatického nebo snad kapslového kávovaru, při přípravě svého oblíbeného kávového nápoje oceníte různé pomocníky, doplňky a příslušenství. Pomohou vám celý proces usnadnit nebo jej rovnou dotáhnou k naprosté dokonalosti.

Nepostradatelné doplňky pro majitele pákových kávovarů

Proces přípravy kávy v pákovém kávovaru vyžaduje kromě samotného přístroje i další příslušenství, bez kterého se v podstatě neobejdete.

Mlýnek na kávu

Jen čerstvě namletá káva vám zajistí opravdu výtečnou chuť espressa. Pokud tedy patříte mezi skutečné milovníky kávy, měli byste si pořídit kvalitní mlýnek na kávu. Před samotným výběrem kávomlýnku si ale nejprve určete, zda chcete kávu připravovat ručně nebo za pomoci elektřiny. Podle toho si posléze zvolíte ruční nebo elektrický mlýnek na kávu.

Hledám kvalitní mlýnek na kávu >

Ruční mlýnek na kávu

Ruční mlýnky na kávu jsou známy již z dob našich prababiček. Jedná se o klasický styl mletí kávy, při němž máte celý proces ve svých vlastních rukou. S ručním mlýnkem si rituál mletí kávových zrn užijete na maximum. Výhodou také je, že se při ručním mletí nevyvine taková rychlost, která by kávová zrna připálila.

Skvěle hodnoceným ručním mlýnkem na kávu je například Hario Mini Mill Slim Plus. Tento kvalitní ruční mlýnek je vybaven plochými keramickými kameny, které kvalitně rozdrtí kávová zrna na totožné částečky. Mlýnek disponuje zásobníkem o objemu 24 g a je možné nastavit hrubost mletí zrn.

Elektrický mlýnek na kávu

Elektrické mlýnky, jak sám název napovídá, jsou napájeny elektřinou. Kávová zrnka vám namelou rychle, jednoduše a podle vašich požadavků. Stačí jen nasypat kávu, nastavit vhodný program a hrubost mletí, a nechat si ji namlít. Nevýhodou je, že při vyšší rychlosti se mohou mletá zrna v přístroji zahřívat. Elektrické kávomlýnky dělíme podle mechanismu mletí na mlýnky s mlecími kameny a se sekacími noži.

Mezi oblíbené elektrické mlýnky patří SENCOR SCG 1050 BK, který můžete použít nejenom k mletí kávových zrn, ale i ořechů, bylin nebo koření. Mlýnek je vybaven nerezovým sekacím nožem tříštivého typu, jež umožňuje rovnoměrné namletí kávových zrn. Mlýnek disponuje zásobníkem z nerezové oceli o objemu 50 g.

Váha na kávu

Další důležitou součástí každé baristické výbavy je váha na kávu. Ta je potřeba nejen při přípravě espressa, ale využijete ji i při alternativních přípravách kávy – v Chemexu, French pressu či Aeropressu. Díky kvalitní a přesné váze si s přesností na 0,1 g snadno odvážíte správný poměr kávy a poté i poměr vody. Ideální množství čerstvě namleté kávy na jedno espresso je s drobnou odchylkou 7 gramů.

Většina moderních vah na kávu dnes disponuje i dalšími praktickými funkcemi, jako jsou například stopky, časovač, odčítání váhy nebo napojení na Bluetooth.

Sháním kvalitní váhu na kávu >

Tamper na kávu

Neodmyslitelnou pomůckou každého profesionálního i domácího baristy je tamper neboli pěchovadlo na kávu. Tento nástroj dokáže výrazně ovlivnit extrakci kávy a tím i její výslednou chuť. V nabídce naleznete různé druhy tamperů, od manuálních přes mechanické s pístem až po elektrické tampery.

tamper je nepostradatelnou pomuckou kazdeho milovnika kavy
Zdroj: Unsplash.com
Neodmyslitelnou pomůckou každého profesionálního i domácího baristy je tamper.

Při výběru tamperu se zaměřte na správný průměr jeho spodní části, tedy základny. Vhodnou velikost zjistíte jednoduše podle průměru sítka či misky v páce vašeho kávovaru. Společně s tamperem si pořiďte také podložku pro tampování. Ta zajistí ochranu a potřebnou stabilitu páky při tampování.

Výborně hodnocením pěchovadlem na kávu je například De’Longhi DLSC058 z nerezové oceli v kombinaci s přírodním dřevem. Tamper je kompatibilní se všemi pákovými kávovary značky De´Longhi.

Prohlédnout si tampery na kávu >

Konvička na mléko

Žádný milovník mléčných kávových nápojů se neobejde bez konvičky na šlehání mléka. Na trhu dnes naleznete velké množství konviček na mléko v různých velikostech i provedeních. Správný výběr konvičky vám výrazně usnadní šlehání mléka. Při přípravě cappuccina je ideální konvička s objemem 250 ml. U caffe latte využijete o něco větší konvičku s objemem 350 ml.

Neocenitelní pomocníci k automatickým kávovarům

Také majitelé automatických kávovarů ocení malé pomocníky, kteří jim usnadní přípravu jejich oblíbených kávových nápojů. Jelikož některé z modelů nedisponují mléčným systémem, bude se vám hodit mít při ruce praktický napěňovač mléka.

Pěniče mléka

Pokud patříte mezi milovníky caffe latte nebo cappuccina, pak se ve vaší domácnosti neztratí ani kvalitní napěňovač mléka. Během chvilky si s ním totiž vyrobíte perfektní mléčnou pěnu. Napěňovače můžeme rozdělit do tří skupin podle přípravy mléčné pěny a používání – ruční napěňovače, elektrické šlehače a frapovače.

Při výběru šlehače mléka si ujasněte, pro kolik lidí budete mléčnou pěnu připravovat. S tím souvisí objem nádoby pěniče, a v případě elektrických napěňovačů také příkon přístroje. V případě, že budete dělat pěnu na více nápojů najednou, zvolte napěňovač mléka s větším objemem, případně vyšším příkonem.

Zajímají mě šlehače mléka >

U zákazníků oblíbeným a skvěle hodnoceným pěničem na mléko je nerezový šlehač ECG NM 115 umožňující šlehání i ohřev mléka. S napěňovačem ECG si našleháte dokonalou mléčnou pěnu pro vaše oblíbené caffe latte nebo cappuccino, a to už do 90 sekund. Celý proces šlehání mléka s tímto přístrojem je opravdu rychlý.

Praktické doplňky ke kapslovým kávovarům

Kapslové kávovary jsou kompaktním a nenáročným pomocníkem, který vám připraví  prakticky všechny typy káv. Většina z nich nepotřebuje při práci žádnou asistenci, kromě jednoduchého vložení kávové kapsle. I tak ale existuje pár doplňků, které se vám budou hodit.

Stojany a zásobníky na kapsle

Díky zásobníku či stojanu budete mít kapsle s vaší oblíbenou kávou neustále po ruce. A nejen to. Zároveň budete mít vždy dokonalý přehled o jejich aktuálním množství. Na trhu naleznete různé typy stojanů na kávové kapsle, které se liší svým vzhledem, materiálem i kapacitou kapslí. Při výběru se zaměřte především na to, aby byl stojan kompatibilní s typem kapslí, které používáte.

Potřebuji nový stojan na kapsle >

Plnitelné kapsle

I majitelé kapslových kávovarů si mohou vychutnat jiný druh kávy, než nabízí výrobce jejich kávovaru. Řešením jsou opakovaně plnitelné kapsle pro kapslové kávovary, které si můžete napěchovat mletou kávou přesně dle svého gusta. Navíc se jedná o velice ekologickou variantu, která zároveň ulehčí také vaší peněžence.

Například s plnitelnou nerezovou kapslí Sealpod pro kávovary Dolce Gusto si můžete kdykoli připravit vynikající kávu na profesionální úrovni. Kapsli jednoduše naplníte svou oblíbenou čerstvě namletou kávou až po okraj, lehce upěchujete a přiklopíte silikonovým víčkem s předpřipravenou dírkou pro jehlu kávovaru. Poté kapsli klasicky vložíte do kávovaru a pokračujete tak, jak jste zvyklí.

Univerzální doplňky pro všechny milovníky kávy

Dvoustěnné sklenice na kávu

Velice praktickým a zároveň designovým doplňkem jsou dvoustěnné sklenice na kávu. Sklenky jsou vyrobené z ručně foukaného žáruvzdorného borosilikátového skla, které udrží teplotu vašeho oblíbeného kávového nápoje na konstantní úrovni. Nejenže se jedná o velice funkční kousek nádobí, ale zároveň jsou moderní a stylové.

Hrnečky na espresso

Abyste si kávu vychutnali na maximum, potřebujete také kvalitní hrnek nebo šálek. Dnešní nabídka hrnečků je v podstatě neomezená. Pro každý druh kávy si můžete zakoupit šálek v ideální velikosti. A to platí i pro hrnky a šálky na espresso. Jedná se o nádoby s menším objemem okolo 60 ml.

Potřebuji nový hrnek na espresso >

Kde koupit praktické příslušenství pro kávovary

Hario Mini Mill Slim Plus MSS-1DTB

Hario Mini Mill Slim Plus MSS-1DTB

od  

SENCOR SCG 1050 BK

SENCOR SCG 1050 BK

od  

TIMEMORE Black Mirror Basic baristická černá

TIMEMORE Black Mirror Basic baristická černá

od  

De'Longhi DLSC058 pěchovadlo na kávu

De'Longhi DLSC058 pěchovadlo na kávu

od  

Rhinowares Konvička na mléko 360 ml

Rhinowares Konvička na mléko 360 ml

od  

ECG NM 115

ECG NM 115

od  

Sencor SMF 4000BK

Sencor SMF 4000BK

od  

Balvi Coffee Box 26250 šedý

Balvi Coffee Box 26250 šedý

od  

Sealpod Kapsle pro Dolce Gusto

Sealpod Kapsle pro Dolce Gusto

od  

DELONGHI Sklenice na cappuccino

DELONGHI Sklenice na cappuccino

od  

Maxxo DG830 2 ks

Maxxo DG830 2 ks

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Michaela-Zdenkova

Michaela Zdeňková

Redaktor

Redaktorka, která se psaním článků živí už sedmým rokem. Aktuálně se zaměřuje především na články o domácnosti, zahradě a životním stylu. Kromě psaní se ve volném čase věnuje vaření a pečení, výrobě macramé, malování nebo pěstování bylinek a zeleniny na svém pidi dvorku. Zároveň je milovnicí kvalitní hudby, filmů, knih a procházek se svou rodinou a psem.

Více článků od Michaely

Přečtěte si také