Seznam.cz

Bezpečnost na internetu: Desatero tipů, jak se bránit proti hacknutí

hacker a dva macbooky
Zdroj: Unsplash.com
Pavel-Jelič
Pavel Jelič před 1 rokem

Internetová bezpečnost je stále podceňované téma. Internet totiž v dnešní době využívá již prakticky každý, včetně dětí i starších lidí. Pokud se nechcete dostat do problémů a procházet internetem bezpečně, měli byste znát naše desatero bezpečnosti.

Doporučené antiviry pro bezpečnost na internetu

Porovnat parametry

Desatero bezpečného internetu

Chcete-li se na internetu cítit bezpečně, měli byste dodržovat několik základních zásad. Řada uživatelů je přesvědčena, že je na internetu nemůže nic překvapit, ale často stačí jen drobné „klopýtnutí“. Běžní smrtelníci sice nemají tolik pozornosti jako například celebrity, to ale neznamená, že jim nic nehrozí. Obzvlášť pokud někomu ležíte v žaludku.

1. Bezpečné heslo

Hned na začátek to nejdůležitější – bezpečné heslo. Tím totiž můžete zabránit cizímu vniknutí do vašich účtů nebo zařízení. Tomu, jak vytvořit bezpečné heslo, se budeme komplexně věnovat v jednom z dalších článků. Všeobecně lze ale říct, že byste v něm měli využívat malá a velká písmena, číslice i speciální znaky. Zároveň platí, že čím je heslo delší, tak tím lépe. Jako heslo si rozhodně nenastavujte například jméno vaší drahé polovičky, ale ideálně spleť znaků, které nedávají žádný smysl. S vytvořením dobrého a bezpečného hesla vám mohou pomoci také různí správci hesel.

2. Aktualizace OS

Ať už se na internet připojujete z jakéhokoliv zařízení – může se jednat o počítač, notebook, tablet, mobilní telefon, chytrou televizi a další, vždy mějte aktualizovaný systém. V některých verzích operačních systémů se totiž mohou nacházet různé bezpečnostní chyby. Společnosti, které za systémy stojí, tyto chyby samozřejmě urychleně opravují, a to právě v rámci následujících aktualizací. A pokud vaše zařízení neaktualizujete, neexistuje jiná možnost, jak se chyby zbavit. Řada zařízení už provádí automatické aktualizace, i přesto si ale sem tam ručně zkontrolujte, jestli není aktualizace k dispozici.

aktualizace macos
Zdroj: Redakce
Vyhledání aktualizace operačního systému macOS

3. Vyhněte se veřejným Wi-Fi

Veřejné Wi-Fi sítě mohou být v některých případech pro uživatele velmi nebezpečné. Jakmile se totiž k veřejné Wi-Fi připojíte, může o vás případný hacker zjistit řadu různých informací, které pak využije proti vám. Může například sledovat veškerou vaší internetovou komunikaci, a to především na nezabezpečených webových stránkách, kterých je i v dnešní době nespočet. Před veřejnou Wi-Fi vždy upřednostňujte vlastní data nebo důvěryhodnou Wi-Fi síť.

4. Nestahujte kradené aplikace

Asi každý z nás se někdy pokusil stáhnout nějaký placený software zdarma. Taková snaha ale dost často končí totálním fiaskem, kdy se namísto samotné aplikace stáhnou nějaká náhodná data a v prohlížeči se otevřou panely s nevhodným obsahem. Rozhodně tak stojí za zvážení si oblíbenou aplikaci koupit či předplatit. Řada z nich je také k dispozici pro vyzkoušení zdarma. Spolu s pořízením pak máte k dispozici také uživatelskou podporu, aktualizace a stoprocentní funkčnost.

5. Vyhněte se pochybným stránkám

I pro internet platí rčení, že je to dobrý sluha, ale zlý pán. Pomůže vám s hledáním informací či komunikací s vašimi přáteli a rodinou, jakmile se ale ocitnete tam, kde byste neměli, může nastat problém. Za každou cenu se tedy snažte vyhnout se všem pochybným a podvodným stránkám. Takové stránky vám často nabízí něco zadarmo, popřípadě vás mohou informovat o tom, že jste něco vyhráli. Ve všech případech se jedná o podvod, který může vést k „nakažení“ vašeho počítače škodlivým kódem a k následnému hacknutí. Tímto způsobem mohou útočníci do počítače nainstalovat například speciální program, který zaznamenává vše, co napíšete na klávesnici. Stačí se tak třeba přihlásit do internetového bankovnictví a hackeři mají k dispozici veškeré údaje.

6. Aktivace firewallu

Před takovým útokem se samozřejmě můžete různě bránit. Mezi základní funkce, které vás dokážou ochránit před hacknutím, patří firewall. Ten slouží jednoduše řečeno jakožto jakýsi „kontrolní bod“, u kterého se zastaví veškerá internetová komunikace před tím, než se dostane do vašeho zařízení. Firewall pak může internetovou komunikaci povolit či zablokovat, a to na základě pravidel. Zabrání tak případnému napadení vašeho počítače.

7. Pořízení antiviru

Pro zvýšení bezpečnosti využijte také antivirus. Těch je k dispozici celá řada, v různých cenových rozmezích a s různorodými funkcemi. Základní antiviry ale fungují naprosto stejně. Průběžně skenují veškerá data ve vašem počítači, která pak srovnávají s databází virů a škodlivých kódů. Pokud dojde ke shodě, tak se konkrétní soubor označí jako potenciálně nebezpečný a uloží se do karantény. Uživatel pak určí, co se se souborem bude dít. Některé lepší antiviry pak nabízí také funkce, které se dokážou postarat o ještě větší bezpečnost jako například rozpoznání škodlivé stránku ještě před otevřením. Často můžete využít také funkci pro okamžitý sken nějakého souboru, například přílohy z příchozího e-mailu.

8. Nesvěřujte nikomu vaše zařízení

Čas od času se můžete ocitnout v situaci, kdy potřebujete půjčit váš telefonpočítač či notebook někomu jinému, například pro vyřízení hovoru či třeba pro prohlédnutí nějakých fotografií. Pokud takto telefon půjčíte nejlepšímu kamarádovi či třeba blízkému rodinnému příslušníkovi, tak se samozřejmě nemá co stát. V případě předání zařízení do rukou někoho méně blízkého stačí jen pár desítek sekund k tomu, aby se ve vašem telefonu nacházel škodlivý kód nebo si dotyčný zobrazil uložená hesla. Jestliže tedy někomu půjčujete telefon, nespusťte ho z očí. V případě počítače a notebooku se pak pokaždé odhlaste z vašeho účtu a ideálně využijte speciální uživatelský účet pro hosty.

9. Věnujte pozornost e-mailům

Ať už pracujete jako jednotlivec nebo v nějaké společnosti, s největší pravděpodobností denně řešíte řadu e-mailů. Ve většině případech tyto zprávy pochází od známých kontaktů, někdy se ale může ve schránce objevit e-mail od neznámého odesílatele. V takovém případě se mějte na pozoru, tím spíš, pokud je součástí také nějaký soubor. Může se totiž jednat o škodlivý kód, který poklepáním spustíte. V některých případech se pak může jednat o phishing, což poznáte tak, že vás dotyčný v e-mailu žádá o spěšné dodání přístupových údajů k vaším účtům. V žádném případě nikdy nikomu přes e-mail přístupové údaje neposkytujte. Zkontrolujte si doménu, ze které dotyčný píše, zároveň si všímejte případných pravopisných chyb. Takový e-mail okamžitě smažte.

10. Pomůže vám selský rozum

Posledním tipem pro bezpečné prohlížení internetu je, abyste používali svůj selský rozum. Ne nadarmo se totiž říká, že to je ten nejlepší antivir. Pokud se na internetu ocitnete na nějakém místě a vnitřní hlas vám začne říkat, že je něco podezřelé či nebezpečné, tak mu věřte. Zároveň berte na vědomí, že vám v dnešní době nikdo nedá nic zadarmo, jakékoliv případné „výhry“ rovnou ignorujte. Pohyb na internetu může výrazně ovlivnit váš reálný život, buďte tedy ostražití.

Zobrazit celou nabídku antivirů

Kde koupit oblíbené antivirové programy

ESET Internet Security krabicová verze 1 zařízení 1 rok

ESET Internet Security krabicová verze 1 zařízení 1 rok

od  

Avast Premium Security Windows 1 zařízení 1 rok

Avast Premium Security Windows 1 zařízení 1 rok

od  

ESET Family Security Pack elektronická verze 3 zařízení 1 rok

ESET Family Security Pack elektronická verze 3 zařízení 1 rok

od  

Norton 360 Deluxe 25 GB VPN elektronická verze 3 zařízení 1 rok

Norton 360 Deluxe 25 GB VPN elektronická verze 3 zařízení 1 rok

od  

AVG Ultimate MD

AVG Ultimate MD

od  

ESET NOD32 Antivirus krabicová verze 1 zařízení 1 rok

ESET NOD32 Antivirus krabicová verze 1 zařízení 1 rok

od  

Norton Security Standard 1 zařízení 2 roky

Norton Security Standard 1 zařízení 2 roky

od  

BitDefender Internet Security 2020 1 zařízení 1 rok

BitDefender Internet Security 2020 1 zařízení 1 rok

od  

F-Secure Safe 3 krabicová verze

F-Secure Safe 3 krabicová verze

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Počítače Notebooky

Pavel-Jelič

Pavel Jelič

Redaktor

Primárně redaktor, sekundárně milovník informačních technologií. Zajímám se o webdesign a grafiku, život si nedovedu představit bez produktů od Applu a velmi blízko mám ke sportovním vozům. Rád se všeobecně věnuji novinkám v IT a poskytuji odborné poradenství.

Více článků od Pavla

Přečtěte si také