Seznam.cz

Apple Watch Series 8: Souhrn spekulací a úniků

Apple Watch
Zdroj: Unsplash.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 1 rokem

Apple Watch se dostaly za poslední roky do popředí zájmu nejednoho fanouška Applu. Nelze se proto absolutně divit tomu, že se na jejich novou - v pořadí již devátou generaci (budeme-li brát v úvahu první generaci jakožto Series 0) - ve velkém čeká. S trochou nadsázky se dá nicméně říci, že se čeká spíš už jen na start jejích prodejů než na samotné představení, jelikož technické specifikace hodinek již máme díky celé řadě úniků informací k dispozici nyní. Co vše tedy o Apple Watch Series 8 již víme?

Design

Už od první generace Apple Watch se drží Apple obdélníkového těla v kombinaci se zaoblenými hranami a podle dostupných informací se nezdá, že by tomu mělo být letos jinak. Ba právě naopak čím dál tím více zdrojů tvrdí, že po loňském drobném designovém upgradu nemá Apple letos v úmyslu na vzhled Series 8 jakkoliv výrazněji sahat. Jediným upgradem by tak mělo být mírné zamíchání barevnými variantami, které budou stejně jako každý rok odrážet barvy použité u nové generace iPhonů. Dočkat bychom se tak mohli čistě teoreticky oranžových či fialových Apple Watch, jelikož právě s těmito barvami má Apple u iPhonů 14 (Pro) koketovat. 

Vzhledem k zachování designu není žádným překvapením, že se neočekává ani změna úhlopříčky displeje a tedy ani velikostí hodinek. Pořídit tak půjdou i nadále ve verzi se 41mm a 45mm úhlopříčkou displeje, což jim zaručuje již relativně velkou zobrazovací plochu a tedy ve výsledku i velmi solidně využitelný displej. Prakticky jisté je pak i použití leteckého hliníku u modelů s nižší cenovkou a oceli u modelů s podporou mobilních datových sítí. Zda si pro nás Apple letos připraví nějakou speciální edici si v tuto chvíli netroufá nikdo tvrdit, byť se v kuloárech šušká o návratu keramického šasi, které se těšilo před pár lety velmi slušné popularitě (byť byl tento model extrémně drahou záležitostí, stejně jako ten z pravého zlata v případě prvních Apple Watch). Patenty navíc již v minulosti několikrát potvrdily, že se Apple snaží i o vývoj vlastních typů slitin kovu, které by rád v budoucnu nejen u Apple Watch využíval pro jejich skvělé vlastnosti. Zda je letošek rokem, kdy tuto revoluci odstartuje je nicméně v současnosti nejasné. 

Výkon a výdrž baterie

Výkon letošní generace Apple Watch bude prakticky stoprocentně pro mnoho jablíčkářů velkým zklamáním. Naprostá většina spolehlivých zahraničních zdrojů se totiž shoduje na tom, že se na něj Apple u letošní generace svých smartwatch vůbec nezaměří, ale nasadí do nich čipset z loňské generace. Vtip je však v tom, že loňská generace dostala čipset z předloňské – tedy z Apple Watch Series 6, byť se jmenuje jinak. Na zápěstí tedy budeme mít i při koupi nových Apple Watch Series 8 hodinky se srdcem z roku 2020, což za pozitivní rozhodně označit nelze. Tento čipset na tom totiž sice není výkonnostně vůbec špatně, ale pravdou je, že minimálně zapínání hodinek je i v dnešní době extrémně pomalou záležitostí, stejně tak jako některé nativní aplikace zejména využívající GPS sítě, takže prostor na zlepšování tu rozhodně je.

Nulový upgrade čipsetu je špatnou zprávou i z hlediska RAM paměti, která zůstane velmi pravděpodobně na stejné úrovni jako je tomu nyní, ale hlavně z hlediska výdrže baterie. Zachováním stejného těla se totiž Apple připraví o možnost nasadit do hodinek výrazně větší baterii, kterou by jinak výdrž prodloužil, a kvůli starému čipu i o potenciální snížení jeho energetické náročnosti díky využití modernější výrobní metody. Hodinky tedy budou již třetí rok po sobě z hlediska procesoru stejně energeticky náročné, což ani pár mAh v baterii navíc nenapraví. Vzhledem k těmto skutečnostem proto nemá smysl očekávat ani letos výdrž delší než jeden den při vyšší zátěži a dva dny pro zátěži nižší (samozřejmě s aktivním Always-on režimem displeje). 

Úložiště 

Protože se Apple Watch stávají dlouhodobě čím dál tím oblíbenějším doplňkem mnoha jablíčkářů s potenciálem přebrat některé funkce iPhonů, jsou mnohé zahraniční zdroje přesvědčeny o tom, že Apple letos zdvojnásobí interní úložiště v hodinkách, aby do nich bylo možné nahrát jednak více aplikací, ale hlavně více uživatelských souborů v čele s hudbou, fotkami a tak podobně. A jelikož Apple v minulosti úložiště nezvětšoval jiným stylem než že jej vždy zdvojnásobil oproti předešlé generaci, u Apple Watch Series 8 lze počítat maximálně se 64 GB, což není na hodinky vůbec málo. 

Konektivita 

Když Apple v roce 2017 představil světu Apple Watch Series 3 s podporou LTE, nejednomu jablíčkáři spadla brada. O to pozitivnější je, že podobný pád brad naznačují v posledních dnech i některé převážně asijské zdroje, které jsou přesvědčeny o tom, že díky velkému rozmachu 5G sítí a dlouhodobému výzkumu Applu v této oblasti je nyní kalifornský gigant schopen implementovat právě podporu 5G sítí i do Apple Watch. Pokud se tak stane, jejich komunikace bez připojeného iPhonu s okolním světem by měla výrazně zrychlit a tím pádem celkově zpříjemnit. Je nicméně otázkou, jaký vliv by mělo 5G na už tak nedobrou výdrž hodinek – přeci jen, zabrat jim dává i klasické LTE. Jelikož však výdrž Apple neřešil příliš ani u Series 3 s příchodem LTE (a byl za to recenzenty i poměrně tvrdě kritizován), asi by nebylo příliš velkým překvapením, kdyby se odhodlal k podobnému husarskému kousku i tentokrát s tím, že by opět do jisté míry změnil svět. 5G chytré hodinky tu totiž zatím nejsou a vzhledem k minimálnímu rozmachu LTE u smartwatch jako takových je prakticky jisté, že ani nějakou dobu – pokud se do nich Apple “nedokope” – ani nebudou. 

Další možná vylepšení

Po loňském vynechání je v současnosti prakticky potvrzena minimálně jedna velmi zajímavá novinka z oblasti měření zdraví. Po letech čekání měl totiž konečně Apple úspěšně dokončit vývoj senzoru pro snímání tělesné teploty, který by ji měl měřit pomocí paprsků světla vyzařujících ze spodní části hodinek a díky tomu tak být extrémně přesnou záležitostí. Hodinky by tak měly být nově schopny upozorňovat nejen na zvýšenou teplotu, ale třeba také na základní onemocnění, jelikož díky již dříve nasazeným zdravotním funkcím by již měly být schopny alespoň pár nemocí rozpoznat. 

Zatímco tělesný teploměr lze označit víceméně za jistotu, v případě dalších zdravotních funkcí je situace o poznání horší. Jejich nasazení sice taktéž visí ve vzduchu, avšak zcela upřímně řečeno, visí v něm již pár let a je proto třeba jej brát s patřičnou rezervou. Některé zdroje i přesto věří, že bychom se mohli snad letos konečně dočkat i měřiče tlaku a v ideálním případě třeba i neinvazivního snímače hladiny cukru v krvi, který by způsobil revoluci zejména ve sledováni diabetiků. Právě snímání cukru v krvi má již pěkných pár let testovat přímo na sobě i šéf Applu Tim Cook, což mnozí chápou tak, že je technologie již velmi blízko jejímu uvedení mezi koncové uživatele. 

Kromě zdravotních funkcí se zdá jako pravděpodobné snad už jen nasazení vylepšeného displeje a to konkrétně z hlediska Always-on. To totiž Apple každoročně vylepšuje s tím, že snižuje jeho energetickou náročnost v kombinaci s navyšováním jeho jasu, díky čemuž je tak u Apple Watch Series 7 Always-on režim výrazně jasnější než je tomu u Series 5, u kterých dorazil prvně. Je proto víceméně jasné, že i tento prvek se dočká upgradu, který by jej mohl s trochou štěstí posunout co do komfortu čtení na velmi podobnou úroveň jako běžné ciferníky s aktivními prvky na nich. 

Cena a dostupnost 

Apple sice samozřejmě ještě žádné datum představení či spuštění prodejů neoznámil, je však prakticky jasné, že s Apple Watch Series 8 vyrukuje hned v září, jelikož tak učinil vždy. A jelikož je bude stejně jako v předešlých letech propagovat coby vynikající doplněk k nové generaci iPhonů, uvedení na pulty obchodů se dá taktéž očekávat v průběhu září, pravděpodobně pak v jeho druhé polovině. Jedním dechem je nicméně třeba dodat, že se tak může stát třeba jen u některých modelů, protože v minulosti jsme byli například svědky toho, že zatímco hliníkové Apple Watch se vesele prodávaly, ocelové se teprve vyráběli ve fabrikách dodavatelů Applu. 

Co se pak týče ceny, ta bude bohužel prakticky 100% vyšší než tomu bylo v předešlých letech. Ačkoliv na zdražování Apple Watch nejsme tak úplně zvyklí, prakticky všechny zdroje potvrzují, že kvůli nynější ekonomické situaci ve světě Apple zkrátka nemůže jinak, než cenu nových Apple Watch mírně navýšit – řádově o vyšší stovky korun, maximálně pak nižší tisíce korun (jeden až dva). Chcete-li pak slyšet přesnější čísla, GPS modely by mohly začínat v menší verzi zhruba na 12 tisících korunách, v případě větší verze by pak mohla cena povyskočit zhruba na 13 500 Kč. Co se týče modelů s podporou mobilních sítí a ocelovým tělem, zde se bavíme už o cenách začínajících nad 20 tisíci korunami. Rozhodně se tedy nebude jednat o nedostupný produkt, byť už bude stát více za zvážení, zda se jej vyplatí pořídit. 

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také