Seznam.cz

Apple MacBook Air 2022: Souhrn spekulací a úniků

MacBook Air na stole
Zdroj: Unsplash.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 3 měsíci

Aktuální MacBook Air je tady s námi již bezmála rok. Není tedy divu, že se ve fanouškovských kruzích začíná spekulovat o možném nástupci, který údajně nabídne razantní změny. Co o chystaném zařízení prozatím víme?

Pokračování Apple Silicon

S příchodem MacBooku Air dokázal Apple vzbudit pozornost u téměř všech technologických nadšenců. Zařízení je totiž poháněno čipem M1 ze série Apple Silicon, čímž došlo k nahrazení tradičních procesorů od Intelu. Takovéto čipy, které si Apple mimochodem i sám navrhuje, si zakládají na odlišné architektuře ARM, díky čemuž nabízí podstatně vyšší výkon a nižší energetickou náročnost. Notebook je na tom dokonce tak dobře, že nemá ani ventilátor a chlazen je pouze pasivně.

Z MacBooku Air se stalo nadmíru výkonné zařízení pro nenáročné uživatele, kteří potřebují především spolehlivý stroj s dostačující výdrží baterie. O to zajímavější bude sledovat, kam se tento kousek dokáže posunout. Již nyní je víceméně jasné, že nový Air bude osazen druhou generací čipu, pravděpodobně s označením M2. I přesto se však nejedná o největší novinku, kterou si Apple pro své fanoušky chystá.

Velikost

Z hlediska velikosti se pravděpodobně žádných změn nedočkáme. Dle všeho Apple opět vsadí na zažitou velikost, která je mezi jablíčkáři oblíbená. Drobná změna by každopádně mohla přijít v případě hmotnosti a velikosti obrazovky, k čemuž se dostaneme později.

Design a konektivita

O něco zajímavěji vypadá design a konektivita. Právě v těchto oblastech bychom se totiž měly dočkat novinek. Po představení přepracovaných 14“ a 16“ MacBooků Pro, které Apple odhalil v druhé polovině října, se na internetu začaly objevovat informace o proměně designu. Gigant z Cupertina by se v tomto měl inspirovat právě zmiňovanými laptopy Pro. U těch se v displeji objevil výřez podobný tomu z iPhonu. Tato změna sice vyvolala lavinu kritiky, avšak z praktického hlediska naštěstí ničemu nevadí. V daném místě se stejně zobrazuje horní systémová lišta.

Nadále se objevují i spekulace o zásadní změně designu produktové řady Air tak, jak ji známe. Teoreticky by tak Apple mohl upustit od zužujícího se těla a vsadit spíše na symetričnost. Již delší dobu se hovoří také o barevném oživení. Je tedy možné, že nové MacBooky Air budou k dostání v několika barvách, stejně jako tomu je u 24“ iMacu (2021).

V případě konektivity je pak opět patrná inspirace zmiňovanými MacBooky Pro. Čím dál tím více se hovoří o návratu napájecího konektoru MagSafe, který by se mohl nacházet na levé straně, spolu s jedním Thunderbolt portem. Na pravé straně by pak zůstal tradiční 3,5 mm jack a druhý Thunderbolt port. Příchod čtečky SD karet nebo HDMI je bohužel nepravděpodobný.

Displej

Jednou z nejlepších novinek 14“ a 16“ MacBooků Pro je bezesporu jejich Liquid Retina XDR displej s technologií ProMotion. Obrazovka si zakládá na technologii podsvícení Mini LED, čímž se po stránce kvality znatelně přibližuje OLED panelům, aniž by trpěla na jejich typické nedostatky v podobě nižší životnosti či vypalování pixelů. ProMotion je pak označením pro displeje s adaptivní obnovovací frekvencí, dosahující až 120 Hz. Stejnou displejovou výbavou se mimo Macbooků Pro pyšní i 12,9“ iPad Pro (2021).

Vícero respektovaných zdrojů se tak nyní shoduje na tom, že by s něčím podobným mohla přijít i další generace MacBooku Air. Má to ale jeden háček. Ve většině spekulací se zmiňuje pouze příchod Mini LED displeje, avšak téměř nikdo nemluví o technologii ProMotion. Je tak možné, že se zájemci budou muset i nadále spokojit se standardními 60 Hz.

MacBook Air (2022) Render: Front Page Tech
Zdroj: FrontPageTech.com
Ve hře je i příchod horního výřezu

Zároveň ještě visí řada otazníků nad implementací zmiňovaného výřezu. Není totiž jasné, zda si výřez vezme část z obrazovky nebo jestli nedojde ke zmenšení okolních rámečků, díky čemuž by se využitelná plocha spíše zvětšila. Příchod Mini LED displeje a zmínky o novém designu každopádně nasvědčují i tomuto scénáři. V samotném výřezu by se ještě mohla ukrývat lepší FaceTime HD kamera s rozlišením 1080p.

Výkon a výdrž baterie

Výkon je obecně velkou neznámou. Jedná se ale o takzvaně vstupní model pro běžnou práci, který nepotřebuje lámat rychlostní rekordy. Jak již bylo zmíněno výše, dle všeho by měl Apple vsadit na nový čip M2, jenž by si teoreticky mohl zakládat na 4nm výrobním procesu. Od čipu lze také očekávat, že se více zaměří na úspornost než surový výkon.

Z hlediska jednotné paměti a úložiště se počítá se zachováním stejných možností, jaké nabízí i současná generace. Air by tedy mohl startovat s 8 GB pamětí a 256 GB úložištěm, přičemž připlatit si půjde za verzi s 16 GB jednotné paměti a až 2 TB SSD diskem.

Bude Air vůbec Air?

Teprve nedávno se mezi fanoušky Applu začaly šířit zajímavé spekulace o názvu samotného zařízení. Někteří lidé si myslí, že gigant v názvu kompletně vypustí ono slovíčko „Air,“ čímž by jej zkrátil na pouhý „MacBook.“ Vzhledem k nabídce laptopů od Applu podobná změna i dává smysl. Zkrátka a jednoduše by došlo k rozlišení základního notebooku pro běžnou práci od profesionální verze, která cílí na uživatele požadující prvotřídní výkon. Samozřejmě se ale jedná o nepodstatnou změnu, která nijak neovlivní možnosti a schopnosti chystaného zařízení.

Dostupnost a cena

Otazníky visí i nad termínem představení nového MacBooku Air. Respektované zdroje vesměs hovoří jen o roce 2022. Objevila se každopádně zmínka o tom, že by hromadná produkce měla odstartovat nejdříve až v třetím kvartálu příštího roku. Teoreticky však k odhalení může dojít i podstatně dříve, přičemž žhavým kandidátem by mohla být jarní prezentace novinek od Applu. Co se pak týče ceny, tak by podle současných informací měla znovu začínat na necelých 30 tisících korun.

Zobrazit nabídku MacBooků s čipy Apple Silicon

Kde koupit nové 14" a 16" MacBooky Pro

Apple MacBook Pro 14" CZ 2021 (MKGP3CZ/A)

Apple MacBook Pro 14" CZ 2021 (MKGP3CZ/A)

od  

Apple MacBook Pro 16" CZ 2021 (MK183CZ/A)

Apple MacBook Pro 16" CZ 2021 (MK183CZ/A)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Apple Notebooky MacBooky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také