Seznam.cz

Apple představil Mac Studio! Co nabídne nový minipočítač pro profesionály?

mac-studio-nahled
Zdroj: Apple
IMG_20220120_141739
Ondřej Pešek před 4 měsíce

Kalifornský gigant rozšiřuje svou nabídku stolních počítačů. Nejnovějším přírůstkem je Mac Studio. Čím se tento malý, ale výkonný stroj vyznačuje?

Kalifornský gigant vedle nového iPhone Se 5G (2022) na své první letošní Keynote představil i Mac Studio. Tento malý, ale výkonný stolní počítač je mířený na ty nejnáročnější uživatele. Díky novému čipu Apple Silicon M1 Ultra je totiž jeho výkonnější varianta nejvýkonnějším Macem v nabídce.

Výkon

Mac Studio se nabízí ve svou výkonových variantách. Ta slabší využívá čip Apple Silicon M1 Max, který využívá současný MacBook Pro. I tak je ale výkonnější než 16jádrový Mac Pro s grafickou kartou AMD Radeon Pro W5700X. Opravdovou peckou je však varianta se zcela novým čipem M1 Ultra, který vznikl spojením dvou Maxů. Je proto ještě silnější než nejvýkonnější Mac Pro, tedy alespoň zatím.

Parametry Mac Studio

 M1 MaxM1 Ultra
Procesor10 jader 20 jader
Paměť32 - 64 GB64 - 128 GB
GPU24 - 32 jader48 - 64 jader
Úložiště512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB nebo 8 TB1 TB, 2 TB, 4 TB nebo 8 TB
Porty4x Thunderbolt 4, 2x USB-A. 2x USB-C, 1x HDMI6x Thunderbolt 4, 2x USB-A. 2x USB-C, 1x HDMI
Cenaod 56 990 Kčod 116 990 Kč

Design

Vizuálně vychází Mac Studio z Mac Mini. Jedná se o hranol se zakulacenými rohy a je vyrobený z jednoho kusu hliníku. Novinkou je však vystouplý velký ventilátor na spodní straně, který tím zároveň slouží jako jakýsi stojánek. Výdechy vzadu mají v duchu ostatních současných Apple zařízení podobu mnoha kulatých větracích otvorů. Rozměry pak i přes výkon zůstávají kompaktní – počítač má necelých 10 cm na výšku a 20 cm na šířku.

Porty

Kromě vyvěrajícího horkého vzduchu na zadní straně obou verzí najdete 4 konektory Thunderbolt 4, 10GB ethernetový port, 2 klasické otvory USB-A, audio jack a bohužel jediný HDMI konektor. Několik portů se nachází i vpředu, liší ale v závislosti na verzi. Zatímco s procesorem M1 Max jsou spojeny dva běžné USB-C konektory, u varianty M1 Ultra jde o Thunderbolt 4. SD kartu však zapojíte do obou.

Studio Display

Spolu s počítačem byl představen i nový samostatný monitor s názvem Studio Display, který je přímo navržený pro spolupráci s Mac Studiem. S 27″ obrazovkou a 5K rozlišením jde o jakéhosi menšího bratříčka Pro Display XDR, který zepředu připomíná i designově. Zezadu je naopak podobný loni představeným iMacům, nabízí se však jen ve stříbrné barvě. Díky třem USB-C portům a jednomu konektoru Thunderbolt lze monitor propojit až se třemi dalšími displeji.

Cena a dostupnost

Mac Studio nabídne velký výkon v malém těle, výrobce si ale za tuto kombinaci nechá zaplatit – základní česká cena činí 56 990 Kč za variantu M1 Max, na verzi s M1 Ultra si pak připravte minimálně 116 990 Kč. Na trh malý počítač přijde 18. března 2022. Ve stejný den dorazí i Studio Display, a to se startovní cenou 42 990 Kč. Všechny produkty lze předobjednávat už nyní.

Kde koupit Apple Mac Studio

Apple Mac Studio M1 Max

Apple Mac Studio M1 Max

od  

Apple Mac Studio M1 Ultra

Apple Mac Studio M1 Ultra

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

IMG_20220120_141739

Ondřej Pešek

Redaktor

Popkulturní, motoristický a jazykový nadšenec, student humanitních věd a o víkendech šermíř. Roky píšu pro zábavu o hrách, také se zajímám o technologie, motorismus a světové dění.

Více článků od Ondřeje

Přečtěte si také