Základní typy her
- Kompetitivní hry – každý hráč hraje sám za sebe. Těchto her je na současném trhu nejvíce.
- Kooperativní hry – hráči hrají za jeden tým a můžou tak všichni vyhrát nebo prohrát. Hraje se proti mechanismu hry.
Můžeme však zvolit i kompromis mezi těmito dvěma variantami.
- All-vs-1 - kde jeden hráč hraje za zlo a ostatní hráči hrají proti němu.
- Týmové hry – ve hře proti sobě bojuje několik týmů.
- Hra se skrytými zrádci – zrádci jsou rozděleny do týmu a cílem hry je, aby je ostatní hráči odhalili.
- Semi-kooperativní hry – hráči hrají za sebe proti sobě, ale v určité fázi hry je potřeba aby se spojili a hráli jako jeden tým.
Typy deskových her
Zde si musíme ujasnit, k jakému účelu hru pořizujeme. Má hra jen pobavit na večírku nebo u ní chceme spíše přemýšlet či budovat. Liší se i podílem náhody ve hře. U her rodinných je podíl náhody vyšší než u her strategických.
- Didaktické – naučné hry, které rozšiřují slovní zásobu, zlepšují matematické dovednosti či vyjadřovací schopnosti. Nejčastěji se jedná o hry pro předškoláky a školáky.
- Erotické – lechtivé hry pro dospělé dvojice.
- Hororové – jedná se o strašidelné hry, často na motivy povídek či filmů. Většinou plníme vyšetřovatelský úkol nebo bojujeme proti zlu.
- Logické – nejedná se o hry s příběhem ale úkolem je vyřešení daného rébusu.
- Logopedické – podobně jako u her didaktických se jedná o deskové hry pro děti, především předškolního věku. Procvičují se zde zábavnou formou hlásky.
- Paměťové – u těchto her si hráči procvičí krátkodobou paměť. Cílem těchto her je zapamatovat si co nejvíce prvků, které hra požaduje.
- Párty – jedná se o hry především pro pobavení. Nejsou moc dlouhé a většinou jsou spojené s pantomimou, kreslením či mluvením.
- Postřehové – cílem hry je mít rychlejší postřeh než soupeř. Může se jednat o hledání obrázků či jiných prvků.
- Rodinné – tyto hry jsou určené pro rodiče s dětmi. Jsou vytvořeny tak, aby se u nich bavili všechny věkové kategorie.
- Strategické – u tohoto typu her je důležité promyslet si každý krok a tah ve hře. Ve většině se jedná spíše o deskové hry pro dospělé.
- Hry na hrdiny (RPG) – každý hrdina ve hře má jiné vlastnosti a schopnosti. Každý hráč mý tedy ve hře jinou roli a musí se vžít do své postavy. Tyto hry jsou náročnější na čas i na složitá pravidla. Ve hře se většinou určí průvodce, který dohlíží na pohyb a činy postav.
- Vědomostní – zde je důležité mát všeobecný znalosti v nejrůznějších oblastech. Některé z těchto her se hrají formou kvízu. Hry jsou zeměpisné, přírodopisné i filmové.
Počet hráčů
I tento parametr musíme zohlednit při výběru deskové hry. Musíme si tedy předem říct, s kolika hráči chceme hru hrát a poté věnovat pozornost informacím na balení hry, které udávají počet hráčů, kteří mohou hru společně hrát.
Pokud chceme hru pro větší počet hráčů, je dobré zvážit koupi hry, ze které nikdo nevypadává a předejít tak tomu, že se budou vypadlí hráči nudit při dohrávání hry ostatními. Nejčastěji nalezneme deskové hry pro dva. Standardně se prodávají hry pro 2-6 hráčů.