Kompatibilita s chytrým telefonem a aplikace
Valná většina fitness náramků je kompatibilní s operačními systémy Andorid a iOS. Méně rozšířený je operační systém Windows Phone. Důležitou součástí je také podpora Bluetooth.
Displej
Nejčastěji se můžete setkat s malými OLED displeji o úhlopříčce pohybující se v rozmezí 0,6-1 palců (zhruba stejný průměr mají české kovové mince). OLED displej patří k displejům, který šetří baterii. Při výběru se zaměřte na to, jak dobře jdou informace z displeje číst za zhoršených světelných podmínek, ale také v případě, kdy bude pálit slunce.
Baterie
Obecně platí, čím více, tím lépe. U baterie se zaměřte především na její výdrž a možnost výměny. Výdrž baterie ovlivňuje to, jak náročné aplikace používáte. Délka nabití se pohybuje od jednoho dne po celý měsíc. Zpravidla se však náramek dobíjí zhruba jednou týdně, ale můžete se setkat i s oběma extrémy. Průměrná výdrž baterie je 1 až 2 týdny.
Odolnost
Zaměřte se na celkovou odolnost náramku. To znamená, zda je vodotěsný a odolný proti prachu. Pokud chcete s náramkem plavat, měl by být opatřený certifikací IP68, která je zárukou toho, že se do náramku nedostane žádná voda ani prach. Pokud chcete voděodolný fitness náramek využívat i na plavání, měl by disponovat funkcí pro měření plavecké aktivity.
U většiny zařízení najdete certifikaci IP67, která nestačí pro plavání v bazénu, ale umožňuje náramek ponořit do hloubky 1 metru až po dobu 30 minut. Certifikace IP64 informuje o tom, že se s náramkem můžete sprchovat a nebude mu vadit ani déšť. IP64 je zárukou odolnosti proti stříkající vodě.
Funkce
Nejoblíbenější a nejžádanější funkce:
- Pohybový senzor – zapíná se jím displej. Jakmile zvednete ruku před obličej, displej se rozsvítí.
- Krokoměr – zaznamenává, kolik kroků jste ušli.
- Vzdálenost – kromě kroků funkce zaznamená také to, jak dlouhou vzdálenost jste urazili.
- Měření tepu – tep si můžete změřit díky speciálnímu senzoru ve spodní části pásku. Výsledek není tak přesný jako při měření hrudním pásem, ale pro orientaci postačí. Na výsledek má vliv třeba pot a další okolnosti.
- Spálené kalorie – zobrazují informace o tom, kolik kalorií jste v daném časovém úseku spálili.
- Měření spánku – funkce, která se zabývá monitoringem jednotlivých fází spánku, které můžete mezi sebou porovnávat. Díky tomu je možné využít i buzení pomocí vibrací. Aplikace zaměřené na měření spánku vám dokážou navrhnout, jak v případě potřeby dosáhnout kvalitnějšího spánku.
- Nastavení denních cílů – pomocí mobilní aplikace si můžete nastavit cíle, kterých chcete během dne dosáhnout. O tom, jak si vedete, jste informováni pomocí fitness náramku.
- Stopky – pro stopování času.
- Vystoupaná patra – některé hodinky umožňují počítat také patra, která jste nastoupali. To je možné díky barometru. Jedno patro odpovídá výšce zhruba 3 metrů.
- Vibrace – mohou fungovat jako budík nebo vás upozorňovat na notifikace či vybídnout k činnosti.
- Zaznamenávání trasy – pokud je fitness náramek vybaven GPS, je možné si díky němu zaznamenávat trasu v reálném čase.
- Měření rychlosti – změří, jakou aktuální rychlostí se pohybujete.
- Placení – tato funkce je v roce 2019 spíše v plenkách a bezkontaktní platby umožňuje v současnosti přes náramek jen málo bank. Je k tomu zapotřebí technologie NFC, kdy stačí chytrý fitness náramek přiložit k platebnímu terminálu a z účtu se vám odečte potřebná suma. Předpokládáme, že u této funkce dojde v budoucnu k rozvoji a jejímu rozšíření.
- Přehrávání hudby – některé náramky umožňují spárování s chytrým telefonem a připojení sluchátek. Tato funkce se nám jeví však spíše jako zbytečná. Navíc byste pro opravdu pohodlné cvičení nebo procházku se sluchátky potřebovali sluchátka bezdrátová.
Chytré hodinky, sporttestery a fitness náramky?
Kromě fitness náramků můžete v obchodech narazit na chytré hodinky a sporttesetry. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?
Chytré hodinky – jsou vybaveny funkcemi navíc a slouží i jako doplněk při běžném nošení. Většina z nich má barevný dotykový displej, na kterém můžete číst zprávy, zobrazovat si notifikace, upomínky a podobně. Najdete v nich krokoměr, GPS, monitoring srdeční aktivity, funkci buzení a další. Pokud jsou vybaveny reproduktorem, můžete i přijímat telefonní hovory.
Sporttester – připomíná spíš klasické hodinky. Při spojení s hrudním pásem dokáže nejpřesněji mapovat srdeční aktivitu. Hlavní funkcí je měření tepové frekvence v průběhu sportovní aktivity. Díky němu budete mít přehled o rychlosti, vzdálenosti, spálených kaloriích nebo již zmíněné srdeční aktivitě. Pokud obsahuje GPS, můžete dokonce zaznamenat svou běžeckou trasu. Pokud chcete fitness náramek, který měří kroky na běžícím páse nebo měří jízdu na kole nebo dokáže sám určit, který sport provádíte, sáhněte po sporttesteru. Oproti chytrým hodinkám je také odolnější, má delší výdrž baterie a funguje samostatně bez smartphonu.
Fitness náramky – jsou vhodné při sportovních aktivitách. Nezobrazují zprávy ani hovory jako chytré hodinky, a ani nemají tolik funkcí jako sporttestery a měření je méně přesné. Uživatele motivují k pohybu a sledují veškerou pohybovou aktivitu, například ušlé kroky. Prostřednictvím mobilní aplikace si pak můžete zobrazit data formou grafů a statistik.
Nejprodávanější značky a náramky
Fitness náramky Samsung
- Samsung Galaxy Fit e se vyznačuje svou lehkostí, jeho hmotnost se pohybuje jen kolem 15 gramů. Náramek disponuje i odolností a certifikací vodotěsnosti 5 ATM, takže mu neuškodí ani déšť či prach. Po propojení se smartphonem získáte i notifikace o příchozích hovorech či událostech v kalendáři. Kompaktní a minimalistický displej vám zobrazí vše potřebné a to během celého dne díky dostatečné energii.
Fitness náramky HUAWEI
- Huawei Band 3 Pro je ideálním parťákem pro všechny sportovní aktivity. AMOLED displej je jasný, čitelný i na slunci a citlivý na dotek. Náramek vám umožňuje sledovat kroky, srdeční frekvenci a i poznatky o kvalitě spánku. Aplikace v telefonu navíc přidá 200 řešení, jak na kvalitnější spánek. Sice pomocí náramku nemůžete přijímat hovory, ale můžete je odmítnout a prohlédnout si 5 posledních oznámení. Náramek má i GPS, certifikát vodotěsnosti 5 ATM a navíc disponuje šestiosým akcelerometrem pro měření pohybu ve vodě.
Fitness náramky Xiaomi
- Xiaomi Mi Band 4 se vyznačuje mnoha funkcemi za relativně nízkou cenu. Obsahuje barevný dotykový OLED displej s ovládacím tlačítkem pod displejem. Nabídek v náramku máte k dispozici celkem 5 – status, srdeční tep, cvičení, počasí a notifikace. Nechybí ani budík, ovládání hudby, stopky, časovač, prozvonění telefonu, tichý režim a nastavení. I když náramek nemá vlastní GPS modul, můžete ho propojit s GPS z telefonu. Stejně jako i jiné značky, je i tento model vodotěsný do 5 ATM a dokáže v bazénu rozpoznat váš plavecký styl, měřit počet záběrů nebo SWOLF index. Výdrž baterie se pohybuje až k 20 dním na jedno nabití.
Fitness náramky Garmin
- Garmin Vivofit 4 L je elegantní náramek s barevným displejem, který umí měřit kroky, běh a spánek. Nejlepší je na něm jednoznačně výdrž – ta se deklaruje až na 1 rok. Náramek je totiž na klasickou baterii a není jej proto nutné nabíjet. Co už je ale horší, je absence podpory ANT+. K náramku tedy nepřipojíte hrudní pás, který měří vaší tepovou frekvenci a nemá ani snímač, aby ji změřil na vašem zápěstí. Garmin Vivofit 4 je voděodolný, takže s ním můžete, jak do bazénu, tak sprchy. Zobrazuje i data o počasí, obsahuje budík, stopky a funkci „najít můj telefon“.
Fitness náramky Fitbit
- Fitbit Charge 3 překvapí svou lehkostí a velkým jasným displejem s dotykovým ovládáním. Nově má taky SpO2 senzor, který přidává potenciál pro odhad hladiny kyslíku v krvi a pomáhá sledovat nové zdravotní indikátory, jako je spánková apnoe. Náramek má certifikát vodotěsnosti 5 ATM, zvládá platby pomocí Fitbit Pay a nově dokáže sledovat i menstruační cyklus ženy. Díky aplikaci Fitbit je možné zaznamenat periodu a ovulaci a porovnávat své cykly. Vlastní GPS modul nemá, ale lze ho spárovat s GPS z telefonu. Výdrž je dostačující, stačí ho nabít zhruba jednou za týden.