Pojem Virtuální realita
Virtuální realita (VR) je technologie umožňující uživateli interagovat se simulovaným prostředím. Technologie virtuální reality vytvářejí iluzi skutečného světa (např. při výcviku boje, pilotování, lékařství), nebo fiktivního světa počítačových her. Jde o vytváření vizuálního, sluchového, hmatového či jiného zážitku budícího subjektivní dojem skutečnosti pomocí zobrazovacího zařízení počítače/konzole/mobilního telefonu, speciální audiovizuální helmy, brýlí atd., popř. oblečení snímajícího pohyb a stimulujícího hmat nebo jiné vjemy vyvolávající techniky.
Využití VR:
- Lékařství - využití prostorových modelů orgánů nebo celého těla. Ty se získávají pomocí počítačové tomografie.
- Sport - ve sportu VR slouží k dokonalému vytrénování správného pohybu, cviku a techniky.
- Průmysl - v konstrukci je výhodou už práce ve třech rozměrech jako je CAD, VR přidává možnost prohlédnout si interiéry staveb, vnitřek automobilů, atd.
- Armáda - VR se aktivně využívá při výcviku. Typickým příkladem je simulátor létání, který je i přes velké pořizovací náklady o mnoho úspornější než skutečný let.
- Zábava - VR hry, filmy, videa atd.
Brýle nebo headset
Na výběr máme dvě možnosti zprostředkující nám cestu do vytouženého virtuálního světa: VR brýle nebo VR headset. Jaký je vlastně mezi nimi rozdíl?
- VR brýle - VR brýle představují ekonomicky nejjednodušší variantu virtuální reality. Jedná se o produkty aplikovatelné na hlavu člověka a nejsou vybaveny displejem. Disponují pouze vhodným držákem, do kterého se vkládá mobilní telefon. A právě prostřednictvím jeho obrazu dochází k vytváření virtuální reality. Tato zařízení jsou oproštěna od jakýchkoliv přídavných snímačů a mají menší hardwarové nároky.
- Headset - daleko propracovanějším zdrojem virtuální reality jsou speciální headsety mnohdy označované zkratkou HMD čili Head Mounted Display. Součástí těchto doplňků jsou dva samostatné displeje, každý před jedním okem. Nechybí ani sluchátka, která vás doslova vtáhnou do právě probíhajícího děje a vy nebudete rušeni okolními zvuky. Nabízí větší množství snímačů promítajících se do virtuální reality. Jmenovat lze například snímač zrychlení, 360° snímač pozice, magnetometr, gyroskop, popřípadě laserové senzory. Headsety jsou z principu fungování a výbavy dražším typem zařízení. Kvalita virtuálního zážitku je pak o dost lepší, než u výše zmiňovaných brýlí.
Hardware
Virtuální realita je celkem náročná na výkon a právě proto potřebuje dostatečný hardware na její plynulý chod. Na základě něho můžete do jisté míry vybírat ty správné VR brýle a kompletní headsety. Rozlišujeme tři druhy hardwaru, se kterými můžete propojit virtuální sety: VR s mobilním telefonem, VR s počítačem a VR s herní konzolí.
- VR s mobilním telefonem - žádá si výkonný mobilní telefon s Full HD displejem, několika jádrovými procesory a potřebnými senzory. Mezi ně patří gyroskop a akcelerometr. S mobilním telefonem jsou využívány VR brýle. Do nich se zasune telefon a ihned se lze ponořit do virtuálního světa.
- VR s počítačem - VR vytvářená za pomoci výpočetní techniky: notebook nebo stolní počítač. V jejich případě byste měli dbát na výkon grafické karty, silný procesor a dostatek operační paměti. Velký důraz je třeba klást i na konektivitu, v rámci které nesmí chybět například možnost připojení za pomoci HDMI konektoru. Pokud budete v budoucnu měnit některé komponenty vašeho počítače a plánujete využívat virtuální realitu, zaměřte se na označení "VR Ready". To prozrazuje, že vaše volba bude správná.
- VR s herní konzolí - jako hardware se využívá konzole. Ty jsou standardně dostatečně výkonné. V jejich případě je nutné pohlídat si pouze kompatibilitu mezi headsetem a herní konzolí. Nejrozšířenější jsou pravděpodobně výrobky PlayStation.
Displej
Jeden z nejdůležitějších parametrů. Pokud využíváte VR brýle v kombinaci s mobilním telefonem, displej a jeho parametry budou vždy odpovídat technickým parametrům mobilu. U headsetu se však můžete setkat s odlišnými údaji u použitého displeje. Zajímat by vás měla určitě technologie výroby. Využívány jsou AMOLED displeje, u dražších modelů se setkáte s OLED displeji. Pokud narazíte na informaci o rozlišení, ověřte si zda, náhodou nejde o součet rozlišení pro každé oko zvlášť, jak už to bývá zvykem. Nejčastěji využijete rozlišení 1 920 x 1 080 pixel až 2 560 x 1 440 pixel. Na lepší zobrazení má vliv frekvence displeje. Zlatou střední cestou je 90 Hz, nejméně je to 60 Hz. Zapomínat byste neměli ani na velikost zorného úhlu, který do jisté míry rozhoduje o rozměru celé virtuální reality. Cenově dostupné modely mají zorný úhel do 96°. Dražší produkty vám nabídnou úhel až 110°.
Snímače a senzory
Headsety jsou vybaveny nejrůznějšími senzory. U VR brýlí jste limitováni senzory mobilního telefonu. Nejvíce používané senzory:
- Akcelometr – klasický snímač zrychlení
- Gyroskop – snímač dokáže poznat, v jaké poloze se zařízení nachází
- Magnetometr – umožňuje měřit magnetické pole a využívá se hlavně u kompasů
- Snímače pozice – užívá jednotlivá čidla k rozpoznání toho, kam máte otočenou hlavu. Snímače polohy mohou být dokonce 360°
- Laserové senzory – vylepšují práci snímačů pozice a dokáží s ještě větší přesností určit vaší pozici a celkové natočení v prostoru
Dostatek prostoru pro herní radovánky
Při výběru konkrétního modelu přihlížejte k tomu, jak velkou herní plochu budete potřebovat. Je vhodné rozlišovat minimální a maximální plochu. Každý produkt má trochu odlišný požadavek na celkovou velikost místa pro bezpečnou návštěvu virtuální reality. V závislosti na zvoleném zařízení se můžete setkat s minimální herní plochou kolem 2x1,5 metru. Maximální plocha pro virtuální realitu může dosahovat rozlohy až 5x5 metrů. Zkrátka čím více herního místa, tím lépe.
Kolik to stojí?
VR brýle a headsety pro virtuální realitu jsou dnes poměrně rozšířeným sortimentem, takže na své si může přijít opravdu každý. Navíc trh okupuje hned několik předních inovátorů v této oblasti. Mezi ně se rozhodně řadí HTC Vive, Samsung Gear VR, Oculus Rift a PlayStation VR. Technologie spojené s odpovídajícím hardwarem, u kterých rozhodně nemůžete šlápnout vedle. A teď se dostáváme k finanční otázce. Co to bude stát? Nejčastější cenové relace jsou:
- Cena do 1 000 Kč - pořídíte si levné VR brýle určené pro mobilní telefony. Jde o základní modely s jednoduchým zpracováním a možností umístit do nich telefon o velikosti 3,5" až 6". Jejich součástí bývá i dioptrická korekce a magnetické ovládací tlačítko.
- Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč - kromě VR brýlí pro mobilní telefony zde narazíte také na základní headsety, od kterých samozřejmě nemůžete očekávat tu nejvyšší kvalitu. Ve výsledku však budou mít svůj přínos. Produkty jsou opatřeny sluchátky, pohodlným polstrováním a mají vyšší zorné pole pohybující se kolem 100° až 105°.
- Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč - za tuto cenu si můžete koupit virtuální brýle určené především pro herní konzole. Obvykle jde o propracované sady. Ty kromě speciálního setu obsahují ještě VR kameru a několik herních titulů. Virtuální realita vám bude prezentována v 360°.
- Cena nad 10 000 Kč - highend produkty. S cenovokou nad 10 000 Kč se už můžete dostat k velice propracovaným VR brýlím a headsetům. Dostanete precizní zpracování a kvalitní obraz. Headsety disponují více reproduktory, mají kameru, rozlišení až 2 560 x 1 440 pixel a mnohé další vymoženosti. Dražší kousky přesahují částku 25 000 Kč.