K čemu je powerbanka dobrá?
Powerbanka je externí baterie pro mobil, tablet, čtečku knih nebo třeba GPS navigaci. Energii z ní do zařízení snadno přečerpáte prostřednictvím přiloženého USB kabelu.
Oceníte ji zejména při:
- několikadenních cestách,
- letních festivalech,
- dlouhých školeních,
- používání telefonu jako navigace, wi-fi hotspotu atd.
Jakou zvolit kapacitu?
Před koupí power banky si ověřte, jak velkou kapacitu (uvádí se v mAh) má baterie vašeho telefonu či tabletu. Kapacita powerbanky by měla být vždy zhruba o polovinu vyšší, protože při přenosu energie do zařízení dochází ke značným ztrátám.
Jestli vám stačí z powerbanky jednou dobít chytrý telefon, většinou vám dobře poslouží modely s kapacitou kolem 4 000 mAh. Pokud z ní chcete dobíjet více zařízení, vybírejte raději z vysokokapacitních powerbank s 10 000 mAh a více.
Obecně čím větší je kapacita powerbanky, tím lepší. Nemusíte hned ale kupovat tu s největší kapacitou. Powerbanka s vyšší kapacitou je i větší a těžší, a proto pokud ji potřebujete na občasné dobití, volte nějakou lehčí a přenosnější.
Důležitý je také proud, kterým může být energie přečerpávána z powerbanky do dobíjeného zařízení. Obecně platí, že čím vyšší je výstupní proud, tím rychleji zařízení nabijete. Pro mobilní telefony je však dostačující 1 A, pro tablety volte raději 2 A. Výhodou nabíjení nižším proudem je menší ztráta kapacity powerbanky.
Podle čeho se také rozhodovat
- Hmotnost
Pokud chcete externí napájecí baterii nosit v kapse, vybírejte modely vážící méně než 200 gramů. Jde o váhu odpovídající dnešnímu průměrnému chytrému telefonu.
- Materiál
Protože je powerbanka zařízení, které budete používat zejména na cestách, odolnější model určitě oceníte. Dejte tedy raději přednost kovu před plastem.
- Doba nabíjení
Powerbanky s velkou kapacitou se obvykle nabíjí dlouhou dobu. Praktičtější bude model, který se nabije do 8 hodin, tedy přes noc.
- Svítilna
Některé powerbanky jsou vybavené LED diodou, která poslouží jako svítilna. Vzhledem k vysokým kapacitám těchto baterií si budete moct svítit třeba celou dovolenou. Zároveň díky tomu i potmě lépe uvidíte na připojování powerbanky k dobíjenému zařízení.
- Indikátor zbývající energie
Snadno díky němu zjistíte, jak moc je ještě powerbanka nabitá a zda ji už náhodou není třeba připojit k síti.
- Kabely a konektory
Každou powerbanku je třeba spojit s dobíjeným zařízením kabelem. Pozor si dejte na to, zda je kabel součástí balení a zda má vhodný konektor pro připojení právě vašeho zařízení. Powerbanka se obvykle dobíjí microUSB kabelem a na výstupu nejčastěji najdete USB-C konektor, zařízení Apple mívají ale tzv. Lightning.
- Solární nabíjení
Powerbanky se solárním nabíjením jsou skvělé při túrách za slunečního počasí, kdy ji můžete mít celou cestu například připnutou na batohu. Mějte však na paměti, že nabíjení je pomalé a pro pár procent energie musíte strávit na sluníčku až hodiny.
Rozhodovat se můžete i dle ceny, a proto se podívejte na nejlevnější powerbanky.
Pár tipů k používání powerbanky
- Moderním bateriím spíše škodí, pokud je necháváte zcela vybít a až poté je nabíjíte. Powerbanku tedy připojte k síti, kdykoliv se vám to hodí.
- Přílišné horko powerbankám škodí, snižuje jejich životnost.
- Powerbanku nenechávejte dlouho zcela vybitou. Raději ji čas od času nabijte, i když ji třeba právě nepoužíváte. Déle vám vydrží.