Tipy pro správný výběr
- Pokud vám to umožňuje prostor, vždy volte samostatnou pračku a sušičku oproti jejich kombinaci.
- Vybírejte sušičku z energetické třídy A+ a vyšší, která je šetrnější k životnímu prostředí i vaší peněžence.
- Kapacitu bubnu volte podle toho, jak početnou máte domácnost a jak často plánujete sušičku využívat.
Typ sušičky
V minulosti jste se mohli často setkat se dvěma typy sušiček, a to ventilačními a kondenzačními. Ventilační jsou dnes na ústupu, protože vyžadují stavební úpravy a nejsou tak příliš praktické.
- Ventilační (neboli odvětrávací) sušička
Horký vzduch se z prádla odvádí ventilační trubicí, kterou je třeba vyvést z domu. V opačném případě by se veškerá pára uvolňovala přímo do místnosti.
- Kondenzační sušička
Funguje na principu vzduchového okruhu. Horký vzduch se prožene skrz buben s prádlem, kde na sebe naváže páru. Následně se vzduch ochladí a při tom se pára vysráží na vodu. Studený vzduch se pak znovu zahřeje a začíná další kolo sušení. Kondenzační sušičky nevyžadují žádné stavební úpravy.
- Kondenzační sušička s topným tělesem
K opakovanému zahřátí vzduchu používá topné těleso, což se projevuje vyšší spotřebou elektřiny. Suší rychle, avšak obvykle při teplotě až 90 °C, která může vést k tomu, že se prádlo sráží.
- Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem
Část tepla z ochlazovaného vzduchu dokáže převést na energii, kterou pak využívá k jeho opětovnému zahřátí. Díky tomu má vyšší účinnost sušení a nižší spotřebu energie, a to až o 50 %. Běžně suší při 50-55 °C, je tedy k prádlu šetrnější. Její jedinou nevýhodou tak zůstává vyšší cena.
Samostatná, nebo 2v1?
Pokud vám to prostor dovoluje, vždy je výhodnější pořídit si pračku a sušičku zvlášť. Nespornou výhodou je to, že mezitím co perete, můžete předchozí várku už sušit. I v případě, že bojujete o každý centimetr čtvereční, zamyslete se, zda by nešla sušička umístit přímo na pračku, nebo zda by vám nepomohlo zvolit úzkou variantu.
Kombinace pračky se sušičkou je většinou poměrně nešťastná. Nejen že má mnohem nižší účinnost, a to především co se týče sušení, ale pokud se vám rozbije, její oprava bude mnohem nákladnější, ne-li nemožná.
Volně stojící, nebo vestavná?
Pokud máte dostatek prostoru na umístění volně stojící sušičky, budete mít na výběr z většího množství designových provedení. Takovouto sušičku navíc můžete pohodlně umístit přímo na pračku.
Vestavná sušička je určena pro zabudování například do kuchyňské linky nebo do koupelnové skříně. Na první pohled tak splyne se zbytkem zařízení místnosti. Zároveň ale bývá o několik centimetrů menší, což poznáte na kapacitě bubnu.
Do opravdu malé místnosti zvolte úzkou sušičku, která má rozměry přizpůsobené i omezenému prostoru. Setkat se u ní můžete také s takzvaným horním plněním.
Energetická třída
Každá sušička na prádlo spadá do určité energetické třídy. Ta říká, kolik energie sušička spotřebuje za rok. Třídy se značí od A+++ až po D, kdy A+++ je sušička nejúspornější.
Setkat se můžete také s neoficiálním značením, např. A-50%. To značí, že je sušička energeticky o 50 % úspornější než model běžné třídy A.
Účinnost sušení
Pokud by vás u sušičky mělo něco skutečně zajímat, pak je to právě účinnost sušení (neboli kondenzace). Tento parametr udává, kolik procent vody sušička vysuší z mokrého prádla neboli jak dobře daný model suší. Třída účinnosti se vždy odvozuje od sušení plného bubnu bavlněného prádla na standardní program. Rozlišujeme třídy účinnosti od A (nejlepší) po G (nejméně účinná):
- A – na standardní program vysuší více než 90 % vody
- B – na standardní program vysuší 80 – 89,9 % vody
- C – na standardní program vysuší 70 – 79,9 % vody
Roční spotřeba energie
Sušička je zařízení, které spotřebuje poměrně dost energie, proto je dobré brát kromě její aktuální ceny také celkové náklady na její provoz. Mezi nejúspornější sušičky se řadí ty, jejichž roční spotřeba energie dosahuje maximálně 199 kWh, zatímco ty nejméně účinné sušičky mají spotřebu vyšší než 400 kWh.
Roční náklady si jednoduše spočítáte, pokud udávanou roční spotřebu (naleznete ji na energetickém štítku dané sušičky) vynásobíte cenou za 1 kWh (cca 5 Kč).
Ovládání sušičky
Levnější sušičky často spoléhají na mechanické ovládání. V takovém případě je třeba před každým použitím ručně nastavit teplotu a dobu sušení. Ty lze ale většinou pouze odhadnout. Záleží totiž na tom, jak je prádlo mokré a jak moc sušičku plníte.
Kvalitnější sušičky již bývají vybaveny „chytrou" elektronikou a samy rozpoznají, jaké nastavení použít. Dokážou vyhodnotit hmotnost i vlhkost vloženého prádla.
Co dále zohlednit
- Napojení na odpad
Levnější kondenzační sušičky odvádí vodu do sběrné nádoby. Pokud ji nechcete po každém sušení vylévat, dejte raději přednost dražšímu modelu s napojením na odpad.
- Kapacita bubnu
Buben sušičky prádla by měl být dostatečně prostorný, aby se do něj vešlo i takzvané „velké prádlo“. Domácnost pro 2 osoby si vystačí s kapacitou bubnu do 7 kg, pro rodinu o 3-4 členech se doporučuje kapacita 7-9 kg a objemnější sušičky (nad 9 kg) využijí rodiny s více než 4 členy.
- Hlučnost
Sušička patří k hlučnějším zařízením, jejichž hlučnost se pohybuje od 60 dB po 70 dB. Sušiček s hlučností pod 60 dB je opravdu jenom pár, ale i takové najdete. Na míře hlučnosti vám bude záležet především tehdy, máte-li sušičku umístěnou v prostoru, kde se díváte na televizi nebo zde dokonce spíte.
Další užitečné funkce
- Displej
Displej sušičky slouží nejen k jednoduchému ovládání, ale zároveň vás informuje o zvoleném programu a době sušení.
- Odložený start
Nastavte si začátek sušení na odpoledne a až se vrátíte z práce domů, bude vaše prádlo zcela suché.
- Reversibilní dvířka
Dvířka sušičky můžete namontovat tak, aby vám při otevírání nepřekážely.
- Rychlý program
Potřebujete prádlo vysušit co nejrychleji? Zvolte rychlý program.
- Samočistící kondenzátor
Kondenzátor se během sušení několikrát automaticky opláchne vodou, díky čemuž bude čistý a výkon sušičky zůstane optimální.
- Smart
Inteligentní funkce, díky které můžete sušičky ovládat i na dálku pomocí svého chytrého telefonu nebo hlasem přes WiFi, Bluetooth nebo NFC.
- Snadné žehlení
Jedná se o speciální funkci, díky které je prádlo po celou dobu sušení načechráváno, takže po vytáhnutí ze sušičky je zmačkané jen minimálně.
- Dětská pojistka
Díky ní není po spuštění sušení možné nic měnit. Zvídavé děti tak na přístroji omylem nic nepřepnou.
Jak správně používat sušičku?
- Před umístěním prádla do sušičky jej v pračce pořádně odstřeďte. Ideálně na nejvyšší otáčky, které pračka a štítky na prádle dovolí.
- Po vypraní prádlo trochu protřepejte, aby nebylo tolik zmačkané.
- Sušte stejně velké prádlo a nejlépe z podobné látky. Bude se díky tomu sušit rovnoměrně a usuší se za kratší dobu.
- Po každém použití vyčistěte filtr od žmolků, chlupů a vlasů a vylijte vodu z nádržky na kondenzát.
Oblíbené sušičky
Do které sušičky se skutečně vyplatí investovat? A co vám sušičky od nejznámějších výrobců poskytují za užitečné funkce?
- inovativní sušičky, které jsou šetrné k vašemu prádlu i peněžence
- díky objemnému bubnu jsou ideální pro početnější rodiny
- můžete si vybrat z řady sušiček AbsoluteCare nebo ProSense
- zjednodušte si vaši péči o vyprané prádlo pořízením účinné a šetrné sušičky Bosch
- displej vám usnadní ovládání sušičky a navíc vás bude informovat o tom, kolik času zbývá do konce sušení
- díky funkci smart můžete vybrané sušičky ovládat i na dálku
- pořiďte si do domácnosti sušičku nové generace od LG
- díky odloženému startu se můžete vrátit z práce domů k již vysušenému prádlu
- pomocí funkce smart ovládáte sušičku pohodlně před váš chytrý telefon