Hodí se, pokud chcete sjednotit design trouby s kuchyňskou linkou, do které se integruje. Nejčastěji se pak kombinuje s vestavnou varnou deskou. Oba spotřebiče je také možné koupit v setu, čímž zajistíte odpovídající design a zároveň ušetříte.
Typy vestavných trub
Setkat se můžete s vestavnou plynovou troubou, která se může hodit vlastníkům plynové přípojky. Nepečou však tak rovnoměrně. Proto jsou populárnější vestavné trouby elektrické. Ty nabízejí množství funkcí a typů pečení.
Vestavná horkovzdušná trouba – Pokrmy dokáže upéct za kratší čas. Péct navíc můžete i více plechů zároveň, vyznačuje se totiž rovnoměrným pečením. Využít se dá také na sušení surovin.
Vestavná parní trouba – Umožňuje zdravější pečení díky uchování většího množství živin.
K mání jsou také vestavné smart trouby, jež disponují rozmanitou funkční výbavou a lze je ovládat na dálku pomocí aplikace. Specialitou je vestavná retro trouba, která se hodí do tematicky laděné kuchyně.
Alternativy k vestavné troubě
Sporák – Obsahuje jak troubu, tak varnou desku, a dá se sehnat v různém provedení například i s indukční deskou. Jeho výhodou je nižší cena a jednodušší instalace. Nevýhodou pak nejednotnost vzhledu s kuchyňskou linkou.
Mini trouba – Je řešením hlavně na chatu a malých bytů pro občasné pečení. V horní části volně stojícího zařízení navíc mohou být varné plotýnky, takže s ní budete moct i vařit. Její objem i cena je oproti ostatním spotřebičům nízká.
Nedílnou součástí každé domácnosti jsou trouby na pečení. Zatímco v minulých letech bývaly součástí sporáků, dnes se stále častěji objevují jako samostatný spotřebič. Zabírají méně místa a zároveň…
Jak vybrat vestavnou troubu
Zařizujete si novou kuchyni a sháníte nové spotřebiče včetně trouby? Poradíme vám podle čeho vybírat a která pro vás bude nejvhodnější.
Tipy pro správný výběr
Rozhodující je, zda chcete mít troubu vestavnou, samostatně stojící nebo sporák.
Ujasněte si, jaké funkce od trouby vyžadujete.
Důležitý parametr je i objem trouby, tedy jak velké pokrmy v ní plánujete péct.
Preferujete raději moderní nebo retro design?
Pokud chcete za provoz ušetřit, vybírejte troubu vysoké energetické třídy.
Jaké existují typy trub?
V první řadě se podíváme na to, jaké jsou možnosti při výběru trouby a výhody či nevýhody každého typu. Pokud máte jasno v tom, že chcete právě troubu vestavnou, tuto část můžete přeskočit.
Vestavná trouba vám nezabere žádné místo na kuchyňské lince, je nenápadná a když vyberete design zapadající do stylu linky nemusíte o ní vůbec vědět. Poskytne velký pečicí prostor i pro větší domácnosti a často mívá více funkcí. Nevýhodou je složitější instalace a vyšší cena. Nad vestavnou troubu se obvykle do kuchyňské linky instaluje varná deska.
Volně stojící neboli mini trouby se hodí do velmi malých bytů, kde není prostor na sporák nebo vestavnou troubu a na příležitostné pečení pro nízký počet osob. Výhodou je také nižší cena a možnost přenášení na různá místa, podle potřeby. Některé mini trouby mohou mít navíc na horní části ještě jednu či dvě plotýnky na vaření.
Sporák kombinuje pečicí troubu a varnou desku v jednom zařízení. Je třeba na něj mít dostatek prostoru v místě bez kuchyňské linky. Dají se sehnat různé kombinace varné desky a trouby a přestože se jedná o tradičnější řešení, také nabídnou pokročilé funkce a moderní i retro design. Výhodou je snadnější instalace a nižší cena.
Snadnější instalace
Nižší cena
Velký pečicí prostor
Design kuchyně nebude tolik jednotný
Třeba vyřešit těsnění mezi sporákem a kuchyňskou linkou
Při závadě nemožnost vyměnit jen desku nebo troubu
Zdroj energie
Elektrické trouby
Nespornou výhodou je rychlejší rozehřátí díky zabudovaným ventilátorům. Další plus je více typů ohřevu, např. gril či horký vzduch. Možnost nastavení teploty se pohybuje mezi 50°C a 300°C a velmi snadno se ovládají pomocí kolečka či digitálně.
Plynové trouby
Jsou levnější. Tato varianta se prodávaná téměř už jen jako sporák s plynovými nebo elektrickými plotýnkami, avšak dá se sehnat i jako vestavná. Díky tomu, že je teplo vedeno ze spodní části trouby, pečení není příliš rovnoměrné. U plynové trouby se oproti elektrické hůře reguluje teplota.
Velikost vestavné trouby
Šířka a výška
Vestavné trouby mají standardně rozměry 60 x 60 cm. Do menších kuchyňských sestav jsou doporučovány trouby tzv. kompaktní, které jsou nižší o cca 15 cm a lépe tak zapadnou. Stejně tak jsou vhodné, pokud moc nepečete, ale troubu chcete na příležitostné pečení.
Hloubka
Pozor si dejte také na hloubku trouby, pokud už máte nějaké pekáče nebo plechy ze staré trouby, které chcete i nadále využívat, nemusí se vám do nové již vejít. I trouba, která má 70 l může být mělká. Ale o to bude zase širší či vyšší.
Objem
Objem trouby je velmi důležitý a odvíjí se od početnosti rodiny, případně co máte v plánu péct. Pakliže pečete pravidelně krocana, určitě budete potřebovat troubu o objemu minimálně 70 l. Běžná rodina o 3 až 4 členech si vystačí s objemem 50-70 l. V případě, že žijete sami nebo ve dvou, postačí vám trouba i do 45 l.
Spotřeba energie
Každý elektrický spotřebič má energetický štítek, který informuje o spotřebě. V případě pečicích trub nedošlo v roce 2021 ke změně a používají se stále stejné štítky. Dnešní moderní trouby spadají převážně do nejúspornější kategorie A, A+ či A++. Ze štítku se dozvíte spotřebu trouby za jedno průměrné použití/pečení. Také se zde dočtete maximální příkon, což je důležité pro určení síly jističe, na který bude trouba připojena.
Design a materiál
Většina pečicích trub je vyrobena v kombinaci oceli/smaltu a skla, které je použito na dvířka aby byl možný náhled na pečený pokrm. Uvedené materiály jsou snadno omyvatelné pro snadnou údržbu. V designu je z čeho vybírat ať už máte rádi retro styl nebo se poohlížíte po modernějším vzhledu.
Horký vzduch pomocí ventilátoru s topným tělesem zajistí rovnoměrnou teplotu v celé troubě. Díky této funkci můžete do trouby vložit více plechů najednou. Pokrm se kromě pečení také vysušuje a to mu dodá křupavost.
Termosonda po vpíchnutí do masa hlídá nastavenou teplotu uvnitř pokrmu. Po ukončení pečení trouba spustí zvukový signál nebo se sama vypne. Kuchyňský teploměr lze zakoupit i samostatně.
Dětská pojistka zajistí aby děti nemohly troubu zapnout nebo změnit nastavený program.
Trouby s 3D pečením
3D pečení neboli víceúrovňového pečení aktivuje všechna topná tělesa. Péct můžete zároveň více pokrmů bez míchání chutí a vůní.
Trouby s mikrovlnným ohřevem
Mikrovlnný ohřev umožní ohřátí jídla jako v klasické mikrovlnce.
Trouby se samočištěním
Samočištění spálí nečistoty na popel nebo jsou natolik změklé, že je snadno setřete hadříkem. Trouba může využívat 3 různé druhy čištění a to katalytické, pyrolytické nebo čištění vodní párou.
Trouby s časovačem
Časovač je vlastně náhrada minutky, v tomto případě vás ale trouba nejen upozorní na dobu pečení ale i se sama vypne.
Trouby s ochlazovacím systémem dvířek
Ochlazovací systém dvířek je možný buď díky vícevrstvému zpracování dvířek, kdy jednotlivé vrstvy izolují vnitřní teplo, čímž se zamezuje tepelným únikům nebo dvířka ochlazuje ventilátor foukající studený vzduch.
Trouby s odnímatelnými dveřmi
Odnímatelné dveře oceníte při čištění trouby, s kterými je obtížně se dostat na špatně přístupná místa.
Trouby s push knoflíky
Push knoflíky patří spíše mezi designové prvky než mezi ty funkční. Zamáčknutím knoflíku získáte hladký rovný povrch, který se i snadno čistí.
Trouby s teleskopickým vysouváním plechu
Teleskopické vysouvání plechu umožní vysunout téměř celý plech bez potřeby ho přidržovat. Kontrola pečení je díky tomu pohodlnější a hlavně bezpečnější.